Aj mrazivé počasie vyženie množstvo bežcov a nebezčov vybehať prebytočné kilogramy po sviatočných nádielkách dobrého jedla. Nie vždy je však beh tým správnym  riešením. Aké najčastejšie zranenia vznikajú pri behu?

Zranenie členkov

Toto zranenie vyplýva najmä z dvoch neduhov bežcov začiatočníkov. Prvým je nekvalitná topánka. Bežci sa často rozhodnú behať len v plátenkách alebo v trekingovej obuvi. Na poriadnu bežeckú obuv nemyslia a pri dopadoch na tvrdý asfalt ich noha dostáva poriadne zabrať.

Druhým neduhom je zlá technika behu. Venujte trochu času športovým videám a pokúste sa zdokonaliť techniku behu na kratších trasách. S dobrou technikou neskôr dokážete zabehnúť väčšie vzdialenosti a vyhnete sa rôznym zraneniam.

Za zranenie členkov je občas zodpovedný aj beh po asfalte. Ak môžete, vyberte si radšej lesnú alebo poľnú cestu

Natiahnutie svalstva

Žiadna alebo slabá príprava je zodpovedná za to, že už po pár metroch budete cítiť silnú bolesť v lýtkach, stehnách alebo v slabinách. Nedopriali ste si pred behom aspoň 20 minút rozcvičky a strečingu? Budete musieť niesť následky. Ani tie najlepšie topánky vám v tomto nepomôžu, rozcvičku jednoducho nesmiete vynechávať.

Pichanie v boku

Dobre, toto možno nie je tak úplne zranenie, no za tento problém mnohých bežcov je zodpovedné nesprávne dýchanie. Nedostatok kyslíku a plytké nádychy spôsobia urputnú bolesť v rebrách a tým pádom máte na 20 minút dobehané. Vydýchajte sa a skúste rôzny dychové cvičenia pred aj počas behu.

Nachladnutie

Najmä v zimných mesiacoch je možné počas behu nepríjemne nachladnúť, či už dostať zápal svalstva v nezohriatom lýtku, zápal pľúc alebo poriadne prechladnúť len kvôli tomu, že si nevezmete čiapku. Vždy sa správne oblečte, no preferujte skôr funkčné oblečenie, aby vám nebránilo v pohybe a vy si môžete spokojne užívať benefity z pravidelného behania.

 

Facebook Comments

Post a comment