Ak si kupujete v supermarketoch sušené ovocie ako zdravú desiatu, zbystrite. Možno svojmu zdraviu skôr škodíte. Suché plody sú plné síry a ako ukázali kontroly, bežné sú aj roztoče.

  1. Sírené ovocie nedávajte deťom

Väčšina balíčkov sušeného ovocia na pultoch obchodov je konzervovaná oxidom siričitým, ktorý má označenie E220. Vďaka nemu plody nezhnednú, zachovajú si atraktívne jasné farby a idú lepšie na odbyt.

Oxid siričitý však nie je vhodný pre deti a citlivých ľudí. Môže im spôsobiť zdravotné problémy a navyše v minulosti už kontrolóri niekoľkokrát zistili, že výrobcovia povolené množstvo E220 výrazne prekročili.

Medzi nežiaduce účinky E220 patrí:

  • astmatické ťažkosti,
  • žalúdočné problémy,
  • hnačka,
  • bolesti hlavy
Sušené ovoce z obchodů nedávejte dětem, je plné síry
  1. Pri diéte sa vyhnite presladenému ovociu

Vždy pozorne čítajte zloženie. Aby malo ovocie lepšiu chuť, časť výrobcov ho dosladzuje. Vďaka tomu ušetria, pretože na výrobu použijú menej chutné a lacnejšie odrody ovocia. Kalorickú hodnotu zvyšuje aj pridávanie rastlinných olejov. Plody sa potom krásne lesknú a vyzerajú chutnejšie. Sú však tučnejšie.

  1. Roztoče sú neviditeľnou hrozbou

 

Až nečakane často sa v sušenom ovocí v obchodoch objavujú roztoče. V roku 2011 časopis dTest skontroloval 180 balíčkov ovocia. V 13% z nich odborníci našli roztoče mliekohuby. V prípade, že sa veľmi rozmnožia, ich zhluky pripomínajú vyzrážaný cukor. Mliekohuba môžete vidieť binokulárnou lupou pri 40-násobnom zväčšení. Takéto zariadenie však väčšina ľudí doma nemá.

Istotou je domáce sušenie ovocia

Ak si chcete pochutnať na 100% nezávadných plodoch, pustite sa do domáceho sušenia. Je to jednoduché a výhodné, pretože v sezóne zoženiete ovocie naozaj lacno.

Kúpte si kvalitnú americkú sušičku Excalibur, na ktorú dáva výrobca záruku 6 rokov. Je vyrobená z odolného polykarbonátu, ktorý nepoškodí ani rana kladivom. Výhodou je zabudovaný časovač, ktorý postráži, aby sa prístroj sám vypol.

 

 

Facebook Comments

Post a comment