Kto by netúžil po krásne zariadenom byte alebo dome, v ktorom sa bude cítiť ako v raji? Bytovému dizajnu sa venuje mnoho ľudí, ktorí vám ochotne poradia a nájdu vám to pravé. Samozrejme to ale nebude zadarmo. Ušetrite s týmto jednoduchým návodom.

S niekoľkými jednoduchými trikmi zapojíte kreativitu a môžete sa pustiť do zariaďovania aj bez odborného dohľadu. Stačí si zistiť pár informácií, čo je práve trendy a čoho sa vyvarovať. Najlepšie je začať práve s výberom sedačky, ktorá dodá vášmu domovu nové možnosti.

Aká farba sedačky je v trende?

Nájsť najlepšiu farbu sedacej súpravy nemusí byť veľmi ľahké. Ak si ale chcete túto úlohu uľahčiť, tak si najprv kúpte sedaciu súpravu a k nej dolaďte ostatný nábytok.

Ak sa ale chcete držať najnovších trendov, tak farbou roku 2019 je korálová. Táto farba má priniesť domovu radosť a životnú pohodu. Je plná energiu, vyžaruje z nej prirodzené teplo a vo svete prináša optimizmus a nový čerstvý závan.

Tvorcovia týmto korálovým odtieňom chceli vyjadriť túžbu a rodinné teplo. Interiérový dizajn touto farbou prinesie do vašich domovou náznak nehy a lásky. Nebojte sa túto farbu zladiť aj k už existujúcemu nábytku. Skvele sa hodí k hnedej, bledej, ale aj čiernej farbe.

Moderné sú momentálne pestré farby, ktoré váš domov rozžiaria a pridajú mu nový nádych. Ak nepotrebujete ísť s trendmi a chcete nejakú inú farbu, tak pokojne do toho. Bledé, čierne, alebo hnedé sedačky sú stále v ponuke a vášmu domovu dajú pocit klasiky a tradičného domova.

Zvoľte správnu veľkosť

Základom je, aby ste si zhodnotili veľkosť miestnosti, kam chcete sedaciu súpravu uložiť. Nie je veľmi dobré, aby sedacia súprava bola taká veľká, že zaberá väčšinu priestoru. Ostatný nábytok v miestnostiby potom zostali nepraktický a takáto izba by mohla pôsobiť preplnene.

Ak máte menšiu miestnosť, je vhodné, aby ste porozmýšľali nad menšou sedacou súpravou. Tiež je výhoda, že menšie sedacie súpravy stoja menej peňazí. Rovnako myslite na počet členov vašej domácnosti. Ak ste napríklad v domácnosti dvaja, úplne stačí dvojmiestna sedacia súprava. Momentálne sú moderné také sedacie súpravy, ktoré sa dajú roztiahnuť a stiahnuť, podľa aktuálnej potreby.

Vyberte vhodný materiál

Ďalším aspektom pri výbere sedacej súpravy je správny materiál. Existuje viacero materiálov, z ktorých každý má svoje výhody, aj nevýhody.

Kožený materiál

Tento materiál je vhodný najmä pre svoju poddajnosť. Koža dodá vášmu domovu nádych pohodlia, elegancie a dizajnu. Koža sa veľmi ľahko čistí, ale pri nesprávnom čistení môže praskať, alebo sa na nej môžu objaviť malé škrabance. Preto nie je veľmi vhodná, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov.

Plusom je, že kožená sedačka ani po rokoch používania nemá žiadny nepríjemný zápach, ako to býva u iným materiálov. Ak sa vám kožený materiál páči, ale bojíte sa škrabancov, tak vyskúšajte PVC materiál, ktorý má väčšiu odolnosť.

PVC materiál

Umelé vlákna sú veľmi využívané pri materiáloch na výroby sedacích súprav. Jedným z takýchto materiálov je aj vinyl. Spracováva sa do takej formy, že na prvý pohľad vyzerá práve ako spomínaná koža. Je veľmi pružný, ľahko sa čistí a dobre udržuje. Aj keď je odolnejší ako koža, tiež treba na neho dávať pozor, pretože nevhodným zaobchádzaním sa tiež môže poškriabať, alebo môže popraskať. Ak sa k nemu vhodne správate, môže vám vydržať veľmi dlhú dobu.  

Textilný materiál

Sedacie súpravy, ktoré sú vyrobené z textilu, by sa nemali používať tam, kde je rušno. Tento materiál sa veľmi zle čistí, nakoľko, ak sa obleje, musí sa vytepovať, alebo veľmi rýchlo vyčistiť vhodným prípravkom. Tiež sa v ňom udržuje prach, vlasy či zvieracie chlpy. Svoju sedačku môžete ochrániť vymeniteľnými poťahmi, často ju tepovať alebo sa spoliehať na to, že ju nikto nezašpiní.

Ak túžite po sedacej súprave z textilného materiálu, je vhodné si kúpiť takú, ktorá je chránená rôznymi úpravami, ktoré zabraňujú nasiaknutiu vody a udržovaniu prachu a špiny vnútri sedacej súpravy.

Doprajte si komfort

Záleží hlavne na tom, v akej sedacej súprave sa cítite najlepšie. Ak máte radi mäkkú sedačku, do ktorej sa radi zaboríte, tak myslite na to, že z takejto sedacej súpravy sa vám bude ťažšie vstávať, ale zas o to pohodlnejšie na nej ležať. Ak preferujete tvrdšie sedenie, tak sa môže stať, že sa vám po čase nebude na nej až tak pohodlne ležať alebo sa môže časom vysedieť.

Tiež treba myslieť na to, kam túto sedaciu súpravu chcete umiestniť. Či je to na domáce oddychovanie, alebo do pracovne. Do pracovne je lepší tvrdý materiál, do obývačky zas taký, kde vám je pohodlne. Výberom správnej sedačky potešíte nejedno oko a zažijete množstvo pekných chvíľ v pohodlí domova alebo kancelárie.