Časy, keď všetky vchodové dvere do bytov v paneláku boli navlas rovnaké, už dávno minuli. Pôvodné dvere doslúžili a majitelia bytov ich často menia za nové. Také, ktoré majú lepšie vlastnosti a zároveň sú estetickejšie. Aj vás čaká výmena vchodových dverí bytu? Čo všetko by mali kvalitné dvere spĺňať?

Na čo sa zamerať pri výbere vchodových dverí do bytu

Súhrn týchto vlastností, ktoré by mali nové vchodové dvere do bytu spĺňať, vám zároveň môže pomôcť pri nákupe. Na základe toho sa budete vedieť lepšie rozhodnúť, aké dvere si vybrať. Na aké vlastnosti dverí sa teda zamerať? Ktoré sú pri výbere vchodových dverí do bytu dôležité, a ktoré zas menej dôležité?

  1. Protipožiarna odolnosť. Ak meníte vchodové dvere do bytu za nové, podľa platnej legislatívy si musíte zvoliť protipožiarne dvere v prípade, ak sa váš byt nachádza vo viacpodlažnom obytnom dome. Z akého dôvodu? Nejde len o ochranu vášho bytu pred požiarom, ako by sa mohlo zdať. Ak by totiž vypukol požiar práve vo vašom byte, je nutné zabezpečiť priechodnosť únikovej cesty. A tá spravidla vedie okolo dverí bytov.
  2. Estetické hľadisko. Samozrejme, že iste chcete, aby vaše vchodové dvere do bytu vyzerali dobre. No povedzme si pravdu – v prípade dverí do bytu nie je estetické hľadisko to najdôležitejšie. Ak sa teda rozhodujete, či si máte priplatiť viac len kvôli „kráse“ dverí, radšej čosi ušetrite a zainvestujte do bezpečnosti dverí.
  3. Bezpečnosť. Krádeže v bytových domoch nie sú ničím výnimočným. Ak sa teda jedného dňa nechcete vrátiť do poloprázdneho bytu, stavte na bezpečnostné dvere s možnosťou viacnásobného uzamykania. Ani bezpečnostné dvere vám však nepomôžu v prípade, ak sú dvere nesprávne osadené. Zárubne musia byť zaliate v betóne a kovanie dverí musí byť tej najvyššej kvality.
  4. Zvuková izolácia. Tento faktor je dôležitý najmä v prípade, ak bývate na prízemí. Tu je totiž najväčší pohyb, neustále tu zastavuje výťah a popred vaše dvere dennodenne prechádzajú všetci obyvatelia paneláku. Zvukovo odolné dvere sú teda nutnosťou. Ich útlm by mal byť 32 dB, prípadne viac.
  5. Tepelná izolácia. Dôležitá je hlavne v prípade, ak je chodba vášho obytného domu veľmi studená. Ak je teplotný rozdiel medzi interiérom bytu a chodbou 8 a viac stupňov Celzia, voľte dvere s dostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Zvážte teda, aké sú vaše potreby, čo sa týka podmienok v obytnom dome. Potrebujete ochrániť byt proti hluku alebo skôr proti chladu? Pri kúpe dverí nepoľavte ani na jednom z dôležitých kritérií. Vchodové dvere do bytu predsa kupujete na dlhé roky!