Mnohí majitelia silnejších vozidiel sú ohľadom výberu a používania snehových reťazí značne zmätení. Niektorí z nich si dokonca myslia, že vďaka silnému motoru a väčším pneumatikám nebudú snehové reťaze potrebovať. Táto chybná domnienka by ich mohla v horách stáť nielen peniaze za pokutu. Majitelia SUV potrebujú snehové reťaze presne tak, ako ostatní šoféri. Aké reťaze sú pre nich najvhodnejšie?

Podľa čoho vyberať snehové reťaze

Vo veľmi neprístupnom teréne sú snehové reťaze nevyhnutnou pomôckou pre každého šoféra. Preto sa dajú v obchodoch zohnať reťaze na dodávky alebo na traktory. Reťaze potrebujú dokonca aj majitelia štvorkoliek. Platí pravidlo, že snehové reťaze je nutné nasadiť v označených úsekoch ciest v čase, keď je vozovka zasnežená alebo zľadovatená. Nespoliehajte sa na to, že danou cestou ste išli už niekoľkokrát. Značky prikazujúce nasadenie reťazí sú mobilné, takže sa môžu zjaviť kdekoľvek. Snehové reťaze sa nasadzujú na hnaciu nápravu. V prípade SUV je toto pravidlo mätúce, a preto sa radšej informujte u výrobcu vášho modelu vozidla, na ktorú nápravu vo vašom prípade reťaze patria. Snehové reťaze na SUV 4×4 sa od reťazí na malé vozidlá líšia svojou konštrukčnou výškou. V prípade terénnych vozidiel a SUV ide o reťaze s výškou 12 až 16 mm. Pri kúpe reťazí si všímajte tiež ich maximálnu záťaž. Na jednu reťaz rátajte  v priemere s 25 % váhy vozidla. Posledné a veľmi dôležité pravidlo je vyberať reťaze presne podľa rozmeru pneumatík vášho vozidla.

Výber podľa typu snehových reťazí

Pri výbere podľa typu reťazí máte tri možnosti. Núdzovo sa dajú použiť chemické snehové reťaze, ktoré sú však len alternatívou nie vhodnou do príliš zasneženého a zľadovateného terénu. Tento typ reťazí môžete mať po ruke a využiť ich, keď sa neočakávane dostanete na miesta, ktoré nedokážete prejsť. Väčšina motoristov dáva prednosť kovovým reťaziam. Vydržia vám niekoľko sezón a sú najspoľahlivejšie prakticky v každom teréne. Ich výber podriaďte stope reťazí. Najdrahšie a najkvalitnejšie sú reťaze so šikmou stopou pokrývajúcou celý povrch pneumatiky. S týmito reťazami sa bez problémov dostanete aj do zasneženého kopca. Okrem týchto reťazí sa dajú zakúpiť reťaze rebríkové (najlacnejší a menej spoľahlivý variant) a reťaze s priečkami (zlatá stredná cesta). Ak sa bojíte, že montáž reťazí nezvládnete alebo sa nechystáte do hôr, ale chcete byť na všetko pripravení, kúpte si textilné snehové reťaze. Svoju prácu na snehu urobia dokonale a na pneumatiky ich nasadí aj ten najväčší nešikovník behom pár sekúnd.