Chytrý televízor je niečo ako chytrý telefón, aj televízor môže byť smart. V poslednej dobe sa tento pojem skloňuje práve aj v tejto oblasti, ale mnohí si veľmi nevedia predstaviť, čo si pod týmto pojmom majú predstaviť. Aký je teda rozdiel medzi smart televízorom a tou normálnou?

Smart TV je podobne ako smartphone vybavený celým radom funkcií, ktoré z neho robia interaktívny nástroj. Normálne si vystačíte s televízorom, na ktorom si pozriete večerný program. So smart televízorom toho ale dokážete omnoho viac. Tento nový chytrý nástroj v domácnosti vám dáva možnosť vybrať si, čo chcete sledovať a kedy, a jediné, čo k tomu potrebujete je pripojenie k internetu.

Užívajte si nekonečné možnosti

Smart TV funguje podobne ako smartphone, teda majú svoj operačný systém, pričom každý výrobca má iný. Menu a ponuka aplikácií je však takmer vždy rovnaká. Navyše, aplikácie neustále pribúdajú a nájdete tu YouTube, Netflix, Vimeo, spravodajské aplikácie, počasie alebo aj sociálne siete, internetový prehliadač a aj niekoľko jednoduchých hier.

Ovládanie hlasom

Dnes sú chytré televízory stále chytrejšie. Niektoré môžete ovládať hlasom a iné gestami. Ďalšie zase rozpoznajú majiteľa a nikoho iného „nevpustia“. Funguje to zase podobne ako u smartphonov. Okrem toho môžete svoj televízor spárovať s mobilom a ovládať ju prostredníctvom neho, vznikne tak akési moderné diaľkové ovládanie.

Plne funkčný internet

Okrem aplikácií, ktoré často poznáte z internetu, majú chytré televízory zabudovaný WiFi čip. S internetom tak môžete narábať rovnako ako na počítači. Aby sa vám ľahšie na internete pohybovalo, existujú špeciálne ovládače, napr. magic remote, ktoré fungujú ako počítačová myš. Stačí ovládač namieriť na obrazovku, rukou polohovať kurzor na paneli. Ak by vám tento spôsob nevyhovoval, máte možnosť dokúpiť si bezdrôtovú klávesnicu s touchpadom. Výhodou tak bude aj možnosť písania.

Videotéka na sledovanie filmov

Ak radi sledujete filmy či seriály, ale už sa vám nechce stále pripájať počítač káblom k TV, smart TV vás určite poteší. Obsahuje niekoľko aplikácií pre videotéky. Už žiadne obmedzovanie televíznym programom.

K tým najznámejším videotékam patrí: Netflix, Vimeo, O2TV, HBO Go a Voyo. Niektoré už budete mať v TV predinštalované, iné si musíte stiahnuť a inštalovať sami. Je to však veľmi jednoduché, stačí si v obchode s aplikáciami v TV vybrať tú, ktoré chcete používať. Rovnako ako na mobile.

„Hlúpe“ televízory na ústupe

Smart TV toho vedia naozaj oveľa viac a získavajú si čím ďalej, tým väčšiu obľúbenosť. Televízor už dnes nie je len k pasívnemu pozeraniu programov, ale ako užívateľ si môžete sám ovplyvniť, čo a kedy chcete pozerať. Nie ste už závislí na televíznom programe.

Chytré televízory potešia najmä tých, ktorí nemajú televízor len ako pasívny nástroj, ktorým zabijú pár hodín pred spaním. Možnosť sám ovplyvniť, čo budem pozerať a kedy je, najmä pre mladšie generácie, stále lákavejšia a práve toto sú smart TV schopné ponúknuť. V budúcnosti sa bude technológia posúvať dopredu a rovnako sa tak bude aj televízor stávať nástrojom, ktorý budeme využívať nielen na pozeranie filmov.

Facebook Comments

Comments are closed.