Práca na stavbe nie je vôbec jednoduchá, ako sa môže spočiatku zdať. Najmä počas meniacich sa poveternostných podmienok môže byť pre ľudí obzvlášť nebezpečná, a práve preto by mal zamestnávateľ zabezpečiť ochranné bezpečnostné prostriedky pre svojich zamestnancov, ktoré výrazne znižujú riziko vzniku úrazu.

Prečo by ste mali nosiť pracovný odev?

Pracovné oblečeniepracovná obuv by nemali chýbať ani jednému zamestnancovi pracujúceho v exteriéri, a teda predovšetkým pri manuálnej práci. Veľakrát si totiž charakter práce vyžaduje to, aby bol človek neustále chránený, a to trebárs pred vysokou teplotou, mrazom či padajúcimi predmetmi. Špeciálne pracovné rukavice, prilba na hlavu, montérky či bunda sú len niektoré časti odevu, ktoré pomáhajú udržiavať človeka v bezpečí za každých okolností. Čo však robiť v prípade, ak pracujete v prostredí, kde je znížená viditeľnosť?

Všímajte si farbu reflexných odevov

Ak ste už aj vy prišli na to, že pracovné odevy sú presne to, čo potrebujete k zabezpečeniu komfortnej a bezpečnej práci, mali by ste si ujasniť, aké reflexné odevy z hľadiska výberu farby sú pre vás najideálnejšie. Retro-reflexné prvky, prípadne pásiky reagujú na zdroj svetla a odrážajú ho späť. Sú určené všade tam, kde je slabšia viditeľnosť, trebárs počas hmly, súmraku alebo svitania. Fluorescenčná látka je tvorená najmä zo žltej, oranžovej a červenej farby, pričom tento typ materiálu je vhodné nosiť aj tam, kde nie je zdroj svetla. Je určený najmä počas denného nosenia, pričom nosenie reflexných prvkov zvyšuje viditeľnosť človeka až desaťnásobne viac! Pozor však dajte, aby boli reflexné prvky a doplnky na odeve umiestnené zo všetkých strán. Aj z tohto dôvodu je vhodné, ak je pracovná reflexná obuv súčasťou aj vášho šatníka, keďže aj takýmto spôsobom zvyšujete ochranu zdravia pri práci.