Chystáte sa kúpiť štvorkolku? Iste ste si preštudovali už desiatky článkov a hľadali informácie, aby ste zistili, ktorá štvorkolka najviac spĺňa vaše požiadavky. Možno už máte predstavu, či sa vám bude hodiť športová, úžitková, alebo nakladacia. Informácií však nikdy nie je dosť, a preto sa vám zíde náš malý prehľad štvorkoliek a ich vlastností, aby ste sa vo svojom výbere utvrdili.

Nezáleží len na type štvorkolky, ale tiež predajcovi

Štvorkolky by ste si mali kupovať u autorizovaných predajcov, ktorí vám dokážu dodať nielen stroj samotný, ale tiež náhradné diely, doplnky a príslušenstvo. Overte si možnosti záručného a pozáručného servisu či možnosti údržby štvorkoliek vo vašom okolí. Medzi preferované značky štvorkoliek s výbornými vlastnosťami a vo vysokej kvalite patria stroje po krídlami BRP. Divízia BRP má na Slovensku bohaté zastúpenie predajní i servisov.

Štvrokolky slúžia na zábavu alebo na prácu

Len málokto využíva štvorkolky na jazdu po diaľniciach. Predsa len tieto stroje nie sú ako trojkolky prioritne vyrábané na jazdenie po rovnom teréne. Avšak štvorkolka homologizovaná na jazdu po diaľniciach sa dá občas prevetrať jazdou po rovine. Počas takejto jazdy sa pripravte na horšie ovládanie v zákrute. Funkcia štvorkoliek ja viac ako jasná – zabavia alebo urobia prácu.

Športové štvorkolky

Ak sa rozhodnete pre športovú štvorkolku, radíme vám priplatiť si za stroj s vyšším objemom motora (ideálne 450 cm3). Počas jazdy po horách sa vám silný motor bude hodiť pri prekonávaní jám alebo pri prejazde lesného potôčika plného bahna. Športové štvorkolky majú pohon na zadných kolesách, sú ľahšie, nižšie a širšie ako úžitkové. Tieto vlastnosti umožňujú štvorkolke lepšie skákať a driftovať.

Úžitkové štvorkolky

Úžitkové štvorkolky musia dokázať utiahnuť ťažké stroje a náklad. Preto sa vyrábajú s pohonom na všetkých štyroch kolesách. Tieto štvorkolky sa riadia pomocou volantu. Dajú sa k nim pripojiť iné poľnohospodárske stroje. Úžitkové štvorkolky si poradia s každým terénom, ale pre ťahanie a vozenie väčšieho nákladu vám odporúčame kúpiť stroj s objemom motora nad 400 cm3. Špeciálnym typom úžitkovej štvorkolky je nakladacia. Okrem volantu disponuje krytou kabínou a nakladacou, sklápacou korbou.