Každoročne sa na cestách odohrá niekoľko nehôd, ktoré sa v niektorých prípadoch končia tragicky. Vy ako šofér si nemôžete byť istý ani vtedy, ak si o sebe myslíte, že ste zodpovedný a žiadnu nehodu ste nikdy nemali. Neviete totiž, k čomu môže dôjsť a nemôžete takisto predpokladať, kto sedí v aute pred vami alebo oproti vám.

Pred rizikami na cestách vás neuchráni nikto, no pomôcť vám, najmä z finančného hľadiska, ak k nehode a poškodeniu auta dôjde, môže poisťovňa. Tá ponúka niekoľko produktov, z ktorých si môžete vybrať, čo potrebujete. Avšak jedno poistenie pre svoje vozidlo musíte mať všetci.

Povinné poistenie pre vaše auto

Ide o povinné zmluvné poistenie, ktoré, ako z názvu vyplýva, je nutné a dané na základe zákona. Podľa neho musia mať všetci majitelia áut uzatvorené PZP. Poisťovne toto poistenie ponúkajú v rôznych cenových kategóriách, pričom cena závisí najmä od krytia a podmienok konkrétneho PZP. Takmer každé však v súčasnosti obsahuje aj asistenčné služby.

Základné asistenčné služby

Sú súčasťou každého PZP a v prípade potreby dokážu človeku veľmi pomôcť. Už základný balíček PZP obsahuje aj základné asistenčné služby. Ak sa pre ne rozhodnete, určite medzi nimi nájdete pomoc v prípade poruchy alebo krádeže vozidla, pri nepojazdnom vozidle alebo v osobitných prípadoch. Každá poisťovňa ponúka iné asistenčné služby, pričom ak si vyberáte PZP pre svoje auto, pozerajte aj na ne.

Pri asistenčných službách zvážte riziká

Môže sa totiž stať, že asistenčné služby nikdy nevyužijete. Nie je to dôvod, prečo by ste ich mať nemali, no pri ich výbere treba zvážiť riziká. Mnohé asistenčné služby vám dokážu pomôcť aj za hranicami Slovenska, v zahraničí. Ide o situácie, keď je potrebné odtiahnuť vaše vozidlo.

Ak ste si ale vedomý, že sa so svojím autom budete premávať maximálne v rámci svojho okresu, zvážte, ktoré produkty budú vaše asistenčné služby obsahovať. Každý vodič je iný a čo je vhodné pre vášho známeho, nemusí byť aj pre vás.

Nepozerajte len na cenu

Pri výbere PZP sa mnohí riadia – ako inak – cenou. Nižšia cena nemusí hneď znamenať aj dobrý výber. Kým niekde bude cena PZP za vaše auto nižšia, inde môže byť oveľa vyššia.

Vhodné je, aby ste vedeli, čo máte v zmluve dohodnuté. Často sa poistenia líšia rôznymi poistnými krytiami. Niekde vám za rozbité čelné sklo nemusia dať nič, no inde za vyššie PZP vám v tomto prípade bude vyplatená vysoká suma.

Na druhej strane, za vyššou cenou PZP sa môžu skrývať nadštandardné asistenčné služby, ktoré by ste v praxi aj tak nikdy nevyužili. Preto je dobré pri výbere PZP pre vaše auto pozerať na poistné krytie a obsiahnuté asistenčné služby.

V čom sa asistenčné služby líšia

Asistenčné služby sú zväčša obsiahnuté v PZP. Aj tie sa však môžu líšiť. Asistenčné služby sa líšia najmä v tom, či vám službu poisťovňa v prípade potreby iba zorganizuje alebo aj uhradí. Ak sa vám napríklad na diaľnici pokazí vozidlo a poisťovňa zariadi odťah, vy si ho budete musieť následne zaplatiť.

Je dobré si všímať práve tieto parametre. Druhým dôležitým je limit krytia, čiže limit, ktorý za danú službu poisťovňa zaplatí. Ak bude napríklad v praxi za niektorú asistenčnú službu daný limit prekročený, ostatné náklady si budete musieť hradiť sám.

Pri asistenčných službách si všímajte aj územné pôsobenie. Nie všetky totiž môžete využiť aj za hranicami Slovenska.

Asistenčné služby ako súčasť havarijného poistenia

Asistenčné služby sa dajú dohodnúť v rámci PZP, ale aj havarijného poistenia. Rozdiel je najmä v obsahu asistenčných služieb. Kým v rámci PZP sú asistenčné služby len zorganizované, v havarijnom ich budete mať aj hradené. Samozrejme, cena za havarijné poistenie býva vyššia ako v prípade PZP.

Asistenčné služby ako samostatný produkt

Asistenčné služby si však môžete zakúpiť aj ako samostatný produkt. V rámci PZP máte väčšinou dohodnuté základné asistenčné služby. Ak by ste si chceli zvýšiť ich krytie, zvoliť si tak musíte vyššie krytie aj pre PZP.

No aj bez navýšenia ceny PZP si môžete rozšíriť asistenčné služby. Tie totiž fungujú ako samostatný produkt, a tak získavate pomoc na cestách doma aj v zahraničí. Výhodou je aj fakt, že asistenčné služby si môžete zvoliť aj na vami zvolené obdobie, napríklad počas letnej dovolenky.

Ak ste sa ešte nerozhodli kam na dovolenku tento rok, nezúfajte, tipov na dovolenku je plný internet, stačí len trocha voľného času a pár klikov.

Fungujú nonstop

Využiť asistenčné služby môžete takmer vždy. Fungujú totiž nonstop a potrebné čísla budete mať uvedené v zmluve alebo ich nájdete na internete. Stačí tak zavolať a pomoc bude za chvíľu pri vás. V súčasnosti si asistenčné služby dokážete uzatvoriť aj online, z pohodlia domova.

V neposlednom rade si pri výbere samotného PZP, v rámci ktorého asistenčné služby máte, všímajte aj komunikáciu s danou poisťovňou, prístupnosť pobočiek a dostupnosť servisných pracovísk. Ak je táto rovina v poriadku, v praxi sa tak nestretnete s odmietnutím alebo neplnením v prípade poistnej udalosti.