Uhlová, pásová, vibračná alebo excentrická. Na trhu nájdete veľa druhov brúsok a vyznať sa v nich nie je ľahké. Ide však o šikovné nástroje, ktoré vám môžu uľaviť od desiatok hodín ťažkej práce.

Brúsky môžu byť neoceniteľná pomoc pri stavbe domu, pri práci s drevom aj pri nátere plota. Vďaka pokročilejším technológiám navyše kvalitnú brúsku dnes kúpite za oveľa nižšiu cenu ako pred niekoľkými rokmi. Veľmi populárne sú tiež aku brúsky, s ktorými môžete pracovať kdekoľvek, bez nutnosti napájania zo siete.

Pred kúpou brúsky by ste si mali dobre preštudovať, na čo jednotlivé typy slúžia. Napríklad excentrická brúska je síce vhodná na jemnejšie práce ako tá vibračná, pokiaľ však budete potrebovať zahladiť rohy, ste v koncoch.

Jednoducho každá brúska je vhodná na niečo iné. Pozrite si preto prehľad najčastejších typov.

Uhlová brúska – najznámejší typ brúsky, je známa tiež ako flexa alebo rozbrusovačka. Najčastejšie sa stretávame s uhlovými brúskami s priemerom 125 a 230 milimetrov. Prvý typ sa používa na rezanie plechov a obkladov, väčšie kotúče na leštenie kovových aj stavebných materiálov, ľahko odstránia hrdzu aj farbu.

Pásová brúska – ideálna pre veľké plochy. Býva vybavená výkonným motorom, ktorý vám uľahčí prácu. Výborná je na prácu s drevom – obrusovanie dosiek, trámov. Skvelo leští aj plasty.

Vibračná brúska – brúsne plátno ošetrí rovné plochy a vyhladí každú nerovnosť. Vemi dobre sa hodí na dlhotrvajúcu prácu. Dostane sa aj do ťažko prístupných rohov a hrán.

Excentrická brúska – výborný pomocník pri brúsení zaoblených povrchov. Vyhovuje jemnejšej práci ako vibračná brúska a na povrchy s väčším počtom nerovností.

Dvojkotúčová brúska – slúži na brúsenie a naostrenie nástrojov, nemala by chýbať v žiadnej dielni.

Priama brúska – zďaleka najlepšia voľba, pokiaľ pri práci potrebujete maximálnu presnosť. Vysoký počet otáčok zaistí detailné spracovanie.

Brúska na sadrokartón – oceníte ju predovšetkým pri stavbách, ľahko vyhladí steny aj stropy. Od ostatných typov sa líši dlhou rukoväťou a odsávajúcou hadicou, ktorá pohltí všetky nečistoty.

Pri výbere brúsky sa zamyslite, na aký účel ju budete používať. Plánujete stavbu domu či rekonštrukciu? Brúska na sadrokartón vám ušetrí veľa námahy. Radi pracujete s drevom alebo túžite po novej pergole? S pásovou brúskou budú aj staré dosky vyzerať ako čerstvo narezané.

Pokiaľ máte zatiaľ len matnú predstavu, na aký účel ju budete používať, odporúčame siahnuť po uhlovej brúske. Zo všetkých typov je zďaleka najuniverzálnejšia a vďaka ľahkej ovládateľnosti a malým rozmerom ju využijete pri naozaj širokej škále činností.