Ubehli už roky od doby, kedy ste šúchali nohavice v autoškole? Nie je na škodu občas otvoriť staré učebnice a oprášiť si vedomosti. Napríklad vedomosti o dopravných značkách alebo snehových reťaziach. Práve vedomosti o snehových reťaziach robia mnohým šoférom problémy, a to hlavne tým, ktorí jazdia prevažne v meste.

Kedy môžete a kedy smiete reťaze používať

Reťaze využite vždy, keď to uznáte za potrebné

Veľa motoristov má mylnú predstavu, že reťaze na SUV 4×4 alebo iné typy vozidiel využijú len v horách. Existujú desiatky situácií, ktoré môžu na ceste vzniknúť a ktoré vám pomôžu prekonať snehové reťaze. Ide napríklad o situáciu, kedy sa so svojim SUV alebo offroad vozidlom vydáte na chatu a zapadnete do bahna. Odporúčame vám snehové reťaze používať nielen počas prejazdu cez sneh, ale tiež počas jazdy po bahne. Slovenské zákony nevymedzujú, kedy nesmiete snehové reťaze používať, takže ich používajte vždy, keď to uznáte za potrebné. Jediný prípad, kedy snehové reťaze neodporúčame používať je jazda po asfalte. Asfalt zničí reťaze, pneumatiky a poškodí disky. Ani najlacnejšie pneumatiky nie sú tak lacné, aby ste ich zničenie riskovali.

Snehové reťaze využite tam, kde to prikazuje zákon

Ohľadom zákonov a rizika pokút je používanie snehových reťazí jednoznačné. Musíte ich nasadiť na kolesá za značkou C14 Použiť protisklzové reťaze. Je viac ako jasné, že reťaze za touto značkou musíte inštalovať len vtedy, keď je na vozovke súvislá vrstva snehu. Viete, kam reťaze inštalovať? No predsa na hnaciu nápravu. Viete, ako ich inštalovať? To závisí od toho či kúpite reťaze lacné kovové, drahšie so samoupínaním alebo textilné.

Aké reťaze sa vám zídu záleží na tom, kam jazdíte

To, aké reťaze kúpite, podriaďte vašim potrebám a tomu, kde sa s vozidlom najčastejšie pohybujete. Ak predpokladáte, že v zime pôjdete častejšie do hôr, celkom iste kúpte oceľové snehové reťaze. Otázne je, koľko ste ochotní do reťazí investovať. Najdrahšie, ale tiež najúčinnejšie sú snehové reťaze, ktoré majú šikmú stopu. Perfektne pokryjú celý povrch dezénu a zaručujú dokonalú trakciu aj na ľade. V prípade, že sa nechcete s nasadením reťazí trápiť, kúpte už spomínané reťaze automatické. Do hôr nejazdíte, ale chcete mať istotu, že ste pripravení na všetko? Stačia vám textilné reťaze AutoSock.