Prečo sú drevené okná stále obľúbenejšie? Drevo je totiž symbolom útulnosti, tepla, domáckej atmosféry a v neposlednom rade aj rokmi overenej kvality. Naviac sa výborne dolaďuje k nábytku, parketám či interiérovým dverám. Toto všetko robí z drevených okien čoraz žiadanejšiu komoditu.

Na čo si však pri ich výbere a kúpe dávať najväčší pozor?

Najväčšie výhody eurookien

Nie je to tak dávno, čo nastal obrovský rozmach plastových okien, kedy sa zdalo, že drevo je, minimálne čo sa okien týka, zabudnutý materiál. Našťastie, veci sa po istom čase opäť znormalizovali, ba dokonca možno povedať, že po eurooknách siaha stále viac ľudí.

Prečo?

Aj pre toto…

– tradícia prírodného materiálu
– dlhá životnosť
– nízka hmotnosť
– skvelé tepelno-izolačné vlastnosti
– dobrá akustika
– vysoká tvarová stálosť i pevnosť
– nenáročná údržba
– odolnosť proti mrazom aj vysokým teplotám
– ekologickosť

Aké eurookná vyberať?

Základom každého kvalitného eurookna je certifikovaný lepený hranol, ktorý bráni skrúteniu materiálu pri náhlej zmene vlhkosti. Vyberajte preto také drevené okná, ktoré sú vyrobené z kvalitných hranolov. To sú také, ktoré vznikli zlepením troch až štyroch lamiel výberového dreva s radiálnym či poloradiálnym sklonom vlákien. Ak si dáte pri kúpe pozor na tieto dôležité detaily, istotne neoľutujete. Práve takéto eurookná sa totiž vyznačujú vysokou tvarovou stálosťou aj stabilitou samotného okna.

Výber dreva

Na trhu je veľa možností, mnoho výrobcov a kvantum rôznorodého dreva, z ktorého sa eurookná vyrábajú. Preto nezohľadňujte len odtieň dreva, ale aj jeho ďalšie vlastnosti. Môžete zvoliť smrek, ktorý je cenovo prístupnejší, avšak mäkší, ale aj dub, ktorý sa vyznačuje nádhernou textúrou, tvrdosťou i vysokou životnosťou. Je len a len na vás, aké drevo si vyberiete.

Povrchová úprava eurookien

Dôležitým faktorom pri výbere drevených okien je aj kvalita povrchovej úpravy dreva. Ani to najstabilnejšie drevo totiž nevydrží nápory počasia, keď nie je dostatočne upravené. Našťastie, existujú spoľahlivé laky, ktoré drevo dokonale ošetria. Medzi vyhľadávané patria laky lazúrové, ktoré drevo ochránia nielen pred pôsobením poveternostných vplyvov, ale aj pred UV žiarením a vodou.
Kvalitná povrchová úprava dreva má pri správnej údržbe životnosť aj desiatky rokov bez dodatočného brúsenia či únavného pretierania.

Nešetrite preto na kvalite a doprajte si zaslúžený luxus v podobe kvalitných eurookien.

 

FOTO: © rh2010 / Dollar Photo Club

 

Facebook Comments

Post a comment