Už dlhšie sa pozeráte na vaše steny a rozmýšľate nad tým, že by sa im zišiel nový náter? Nečakajte na zmenu ďalšie roky, ale pokojne sa do práce pustite aj sami.

Pôjde to aj bez maliara

Ak nechcete volať a zbytočne platiť maliara, profesionálny výsledok môžete vďaka návodu dosiahnuť aj bez neho. Nezabudnite však na prípravu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou. V prvom rade je potrebné si pripraviť podklad a to napríklad zoškriabať starú farbu, zatmeliť nerovné miesta, izolovať škvrny alebo ich obrúsiť. Voľné časti je potrebné nakoniec spevniť penetrovaním ,bez toho by ste s maľovaním začať nemali. Ešte predtým, ako sa vyberiete kúpiť farby na stenu je potrebné vedieť, aký druh podkladu máte v interiéri. Prácu vám môžu skomplikovať aj rôzne plesne alebo vlhké miesta, vtedy je potrebné izolačný a sanačný náter.

Aké farby použiť?

Na maľovanie stien v domácnosti sa v dnešnej dobe používajú vodou riediteľné farby. Poznáme akrylátové, polyvinylacetátové a latexové. Je len na vašom rozhodnutí, akú z nich si zvolíte, no vyberať budete musieť aj zo stupňa belosti, lesku a odolnosti. V maliarskej praxi je bežné, že prvá vrstva náteru sa namieša redšia a druhá hustejšia. Je to preto, aby prvá vrstva dobre chytila na podklad a druhou ste dosiahli perfektný náter. Použiť môžete maliarsku štetku, valček alebo techniku striekania. Optimálny čas na maľovanie je pri dennom svetle a v rozmedzí od 10 do 30 stupňov Celzia. Pri mrazoch alebo veľkej vlhkosti vzduchu vám bude náter omnoho horšie zasychať a celý proces tak spomalíte a predĺžite. Vyberte si preto na tieto práce čo najvhodnejšie počasie a pôjde vám to od ruky.

Steny začnite maľovať od kútov a rohov, čím sa dostanete na väčšie plochy. Postupovať by ste mali od vrchu dole a od okna ku dverám. Ak nie ste v maľovaní profesionál, môže sa vám stať že urobíte niekoľko chýb. Je dobré sa im vyvarovať, pretože tak predídete zbytočným problémom a frustrácii z celej práce. Pozor si dajte pri príprave podkladu a riedení farby. Steny vám môžu nielen popraskať, ale napríklad sa vám nemusí podariť prekryť starú farbu. V prípade, že zas namiešate hustú farbu môže dôjsť k strhávaniu starého náteru. Návod na maľovanie máte, stačí vám zohnať farby laky a môžete sa pustiť do práce. Tie zoženiete jednoducho na bugy.sk, kde si všetko pohodlne objednáte z domu. Okrem toho tam nájdete aj rôzny iný sortiment ako napríklad drogériu, slnečné okuliare, pomôcky na domáce práce a iné.