Drahé kamene, ich lesk a krása ľudí priťahovali odjakživa. No výsadu ich nosiť nemal každý. A tak je tomu v podstate dodnes. Nejde však len o hodnotu jednotlivých drahých kameňov, ide aj o schopnosť vyznať sa v nich a vedieť ich nosiť vkusne a s primeranou dávkou elegancie. Máte náušnice s drahým kameňom, no neviete celkom presne, o aký drahokam ide? Čo vlastne viete o drahých kameňoch?

Kameň verzus drahý kameň

Na to, aby sme nejaký minerál mohli zaradiť k drahým kameňom, musí spĺňať niekoľko základných podmienok. V prvom rade musí disponovať nádherným leskom a jedinečnou farbou. Ďalej sa pri drahých kameňoch hodnotí čistota, ich stálosť, mechanická odolnosť a svoje robí aj zriedkavosť v prírode. Čím zriedkavejší kameň, tým je pochopiteľne drahší a cennejší.

Drahokam – diamant?

Ak splní kameň všetky vyššie uvedené podmienky, možno ho označiť pojmom drahokam. Drahokam je vzácny minerál, ktorý si ľudstvo veľmi cení pre jeho výnimočné estetické vlastnosti a je používaný predovšetkým na dekoratívne účely. O tom, že za drahokamy sú ľudia ochotní platiť aj milióny, snáď ani netreba hovoriť. Skutočne, vzácne prstene s diamantom či iným drahým kameňom sú mnohokrát určené len pre hŕstku vyvolených.

 

Diamant symbolizuje prestíž a krásu

Pre mnohých je synonymom drahokamu práve diamant. Tento krásny vzácny kameň  symbolizuje bohatstvo a krásu. V spojení so zlatom vznikajú jedinečné klenotnícke skvosty, po ktorých túži nejedna žena. Veď ktorá by nechcela nádherné svadobné obrúčky s diamantom?

A prečo je diamant taký vzácny? Tento drahý kameň je celý z uhlíka. Na rozdiel od grafitu, ktorý sa používa aj na výrobu náplne do ceruziek je však diamant mnohonásobne tvrdší a odolnejší. Až tak, že je považovaný za vôbec najtvrdší minerál, aký poznáme.

Diamant je najčastejšie bezfarebný, jemne žltý. Jeho názov pochádza z gréckeho slova „adamas“, teda nepremožiteľný. Toto pomenovanie je však trochu zavádzajúce, keďže aj keď je diamant považovaný za najtvrdší drahý kameň, je paradoxne veľmi krehký, čím sa len zvyšuje jeho vzácnosť a exkluzivita.
Majte na pamäti, že dokonalosť a jedinečnosť diamantu naplno vynikne až profesionálnym vybrúsením, čím sa zmaximalizuje lesk a krása diamantu a každého šperku, ktorého je tento drahý kameň súčasťou.

Facebook Comments

Post a comment