So štvorkolkami, ako keby sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Už nejde len o stroje pomáhajúce lesníkom, horským záchranárom, farmárom alebo záhradníkom. Zrazu sa z nich stali obľúbené voľnočasové dopravné prostriedky, ktoré získavajú popularitu tak ako motorky v minulosti. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá štvorkolka je pre vás tá pravá, čítajte ďalej.

Čo sa dá robiť so štvorkolkou?

So štvorkolkou môžete robiť takmer čokoľvek. Je to poriadny pracant, ale aj partner na zábavu pre celú rodinu. Pozor však na to, že na štvorkolku nemôžete sadnúť a jazdiť s ňou bez vodičského preukazu. Konkrétne typu B. Samozrejme, že budete potrebovať aj poznávacie značky, technickú kontrolu a povinné zmluvné poistenie. Skrátka sa pripravte na podobné procedúry ako pri kúpe osobného vozidla. Veď podľa zákonu sa štvorkolky považujú za automobil. Okrem zábavy sa štvorkolky využívajú na prácu v lese a na poli. K štvorkolke sa dajú pripevniť rôzne pracovné nástroje – radlice, sekačky alebo nákladné korby. Kde si so štvorkolkou najlepšie zajazdíte? Napríklad po starých vojenských cvičiskách, v lese s povolením majiteľa, na motokrosovej dráhe, v areály pre štvorkolky, na poli, na ceste i na diaľnici. Jazdiť sa s ňou dá v lete i v zime. Tak čo, idete do toho? V nasledujúcich riadkoch zistíte, ktorá štvorkolka je stvorená pre vás.

Športová, úžitková alebo nákladná?

V zásade máte na výber tri typy štvorkoliek – úžitkové, nákladné a športové. Na sucho neodídu ani vaše deti. Pre drobcov sa predávajú detské štvorkolky, dokonca na diaľkové ovládanie. Ak vlastníte rodinný dom s veľkým pozemkom, zíde sa vám nákladná štvorkolka. Má miesto aj pre spolujazdca, je bezpečná, dajú sa k nej pripevniť pracovné pomôcky a predovšetkým disponuje korbou na prevážanie nákladu. Po nasadení snehových pásov vám poslúži v zime tak dobre ako v lete. Naozajstný pracant je úžitková štvorkolka určená na prácu na poli či v záhrade. Tento stroj je robustný, pevný, nestráca stabilitu v náročnom teréne a poradí si s mnohými poľnohospodárskymi prácami. K úžitkovej štvorkolke pripojte radlicu, frézu, postrekovač alebo sekačku a zostane vám čas nielen na prácu, ale aj na zábavu. S týmto typom štvorkolky sa vybláznite aj pri jazde v lese. Ak túžite po stroji len na adrenalínové zážitky, zaobstarajte si športový model, napríklad štvorkolky Can-Am. Ich nižšia hmotnosť, vyšší výkon, menej robustná konštrukcia a širšie pneumatiky sú ako stvorené na poriadne skoky, driftovanie a rýchlu jazdu.