Prestanem jesť koláče, prestanem fajčiť, prestanem toľko piť. Čo tak s niečím aj začať? S čím sa dá začať na nový rok bez obmedzení? Predsa so športom.

Čo nám šport dáva

V prvom rade nám šport pomáha z tela odstrániť rôzne toxické látky. Ak sa rozhodnete behať, určite sa potešíte z toho, že s vypotenými kilami odchádzajú z tela aj jedy. Vaše pľúca dostanú zabrať najmä prvé týždne.

Odporúčame behať najmä v lese, kde je vzduch čistejší. Ak máte to šťastie, že žijete mimo hlavných dopravných ťahov, môžete sa radovať. V prvých týždňoch z pľúc odídu nánosy výfukových plynov a všetkých tých cigariet, ktoré ste za život vyfajčili.

Kedy je vhodné začať?

Hneď! Aj keď prvý január nie je práve vhodné na beh alebo na bicykel (obzvlášť nie pre úplných športových amatérov), stále môžete skúsiť iné športy. Také bežkovanie vám bude prvé týždne bohato stačiť. Môžete skúsiť aj halové športy, napríklad futsal, alebo odbehnite do lokálnej plavárne.

Pre väčšinu z nás je aj tak najlepším začiatkom klasické fitness. Pokojné cvičenie vo vykurovanej posilňovni pod dohľadom skúseného trénera môže byť začiatkom cesty vrcholového športovca. Dajte si najmä v prvých dňoch pozor na srdce. Zvýšená a nekontrolovateľná záťaž ho môže poškodiť.

Čo budete potrebovať?

V prvom rade poriadne oblečenie. Najmä v zime. Treba si chrániť končatiny a hlavu. Ani taký zápal pľúc nemusí byť práve tá najpríjemnejšia skúsenosť. Ak sa chcete podobným chuťovkám vyhnúť, poriadne sa oblečte.

Určite sa nezaobídete ani bez dostatočného príjmu doplnkov výživy. Tie vám pomôžu prekonať prvé týždne (aj roky) trápenie. Výsledný efekt však bude stáť za to, a ďalší rok už si nemusíte dávať žiadne predsavzatia. Jednoducho budete cvičiť ďalej preto, lebo vás to baví a preto že chcete.

Facebook Comments

Post a comment