Asi každý má rád tipy uľahčujúce život a šetriace čas. A čo trik, vďaka ktorému budete vyzerať báječne? V tomto článku vám jeden taký predstavíme. Ide o micelárnu vodu – poznáte, nepoznáte? Nie je to síce elixír mladosti, no jeho účinkom sa veľmi približuje. Ak ste doteraz žili vo svete bez micelárnej vody, pripravte sa na zmenu.

Čo je micelárna voda?

Micelárna voda je kozmetický prípravok, slúžiaci na čistenie pleti. Jedná sa o vodný roztok obsahujúci drobné čiastočky nazývané micely. Prípravok sa ponáša na vodu, no jeho textúra je odlišná. Micelárna voda pri používaní trošku pení – to pracujú už spomínané micely. Tie nie sú ničím iným ako maličkými olejnatými guľočkami, akýmisi čistiacimi molekulami, ktoré vstrebávajú a od pokožky odvádzajú prebytočnú mastnotu a nečistoty.

Kto micelárnu vodu objavil?

Internetové zdroje uvádzajú Paríž ako mesto, kde sa mala micelárna voda prvýkrát objaviť. Pôvodne mal tento prípravok slúžiť Parížanom ako odpoveď na množiace sa kožné problémy, ktoré spôsobovala miestna voda s vysokým obsahom minerálov. Moderná micelárna voda pre citlivú pleť neobsahuje alkohol, mydlá, vonné látky a v podstate žiadne dráždivé zložky.

Ako micelárna voda funguje?

Drobné čistiace čiastočky zvané micely doslova priťahujú nečistoty a mastné zvyšky na povrchu pleti. Keď prejdete vatovým tampónom namočeným v micelárnej vode po pokožke, micely začnú okamžite pracovať – naviažu na seba zvyšky make-upu a znečistenia, zatiaľ čo prípravok ako taký ostáva ako „prilepený“ na tampóne. Micelárnu vodu nie je potrebné oplachovať; zanecháva za sebou hydratačné zložky, ktoré sa vstrebú do pokožky.

Prečo by ste mali micelárnu vodu používať?

Micelárne vody skvele čistia a osviežujú pokožku. K pokožke sú jemnejšie ako drvivá väčšina ostatných čistiacich prostriedkov, pritom si však zachovávajú unikátnu účinnosť. Micelárna voda sa dá skvele začleniť do každodennej rutinnej starostlivosti o pleť, no fľaštička micelárnej vody dokáže nahradiť aj kompletnú sadu čistiacich kozmetických produktov.

Akým typom pleti svedčí používanie micelárnej vody?

Používať miceárnu vodu sa odporúča ľuďom so suchou a citlivou pokožkou, nakoľko tento prípravok pôsobí hydratačne a neobsahuje agresívne chemické látky, ktoré by pokožku ešte viac vysušovali. Micelárna voda však skvele pomôže aj mastnejšej pleti a pokožke náchylnej na vznik akné. Vďaka jedinečne vyváženej kombinácii jemnosti k pleti a účinnosti voči nečistotám je micelárna voda prakticky univerzálnym prípravkom.

Použitie micelárnej vody

Micelárnou vodou môžete nahradiť čistiace obrúsky, no dá sa použiť aj ako príručný osviežovač, napríklad vtedy, keď nie je čistá voda po ruke. Micelárna voda je ideálnym spoločníkom na cesty (napr. lietadlom), výlety či ako fľaštička poslednej záchrany (a osvieženia pleti) vo vypätých pracovných dňoch.