Cognac je tradičný francúzsky alkohol, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie destiláty na celom svete. Jeho produkcia je historicky viazaná na mesto Cognac, avšak množstvo úspešných a renomovaných výrobcov sídli aj v iných mestách Francúzska. Jedným z nich je aj Gautier s históriou siahajúcou až do 18.storočia, kedy produkcia koňaku tejto značky začala v bývalom vodnom mlyne v meste Aigre na rieke Osme.

Luxusná chuť cognacu Gautier je podmienená nielen starostlivo vyberanými bobuľami hrozna, ale aj charakteristickým prostredím výroby. A to vo vodnom mlyne, v meste, ktoré je nazývané aj malými Benátkami. Vďaka bezprostrednej prítomnosti vody je v pivniciach optimálna vlhkosť, ktorá podmieňuje ideálne podmienky na zrenie alkoholu a získanie jeho nezameniteľnej chuti.

Ako už z vyšších riadkoch vyplýva, cognac sa vyrába z viniča. Jeho bobule sa spracujú na hroznovú šťavu, ktorá sa nechá vykvasiť na víno. Toto víno je však veľmi suché a kyslé, pretože obsahuje veľmi nízky podiel cukru. Vzniknuté víno následne podlieha destilácii. Proces destilácie je špecifický pre každého výrobcu a často podlieha aj tajomstvu. Vo všeobecnosti sa však odporúča minimálne dvojstupňová destilácia. Po vydestilovaní cognacu je ešte nevyhnutné zrenie v drevených sudoch v pivniciach, v ktorých sú kladené prísne nároky na vlhkosť. Kvalitný cognac zreje minimálne 2 a pol roka.

Medzi popredný francúzsky alkohol patrí aj mladý cognac Gautier VS. Jeho charakteristikami je najmä bledšia zlatá farba, mierne korenistá aróma a chuť s výraznými ovocnými tónmi. V prípade, že preferujete skôr vyzretejší alkohol, v tom prípade vám odporúčame cognac Gautier VSOP. Ten je zmesou štyroch rôznych cognacov, ktoré zreli po dobu 4 až do 6 rokov v dubových sudoch.

Cognac Gautier si za výhodnú cenu kúpite aj v internetovom obchode Svetnapojov.sk.

Facebook Comments

Post a comment