Niekto niekde raz povedal, že materská dovolenka predstavuje pre ženu presne niečo podobné ako pre nás mužov bývalá základná vojenská služba. No nevieme, či sa tieto dve obdobia dajú vôbec nejakým spôsobom k sebe prirovnávať, v každom prípade však materská dovolenka je pre ženy veľmi dôležitou fázou jej života. Toto je jednoducho neodškriepiteľným faktom s ktorým možno len a len súhlasiť.

Niektoré mamičky si túto výsostne intímnu skúsenosť prejdú bez väčšieho, či menšieho zakolísania, iné sa zase doslova trápia s každou maličkosťou. Pravidelne ich prepadávajú pocity akejsi odcudzenosti a obáv, či všetky povinnosti súvisiace s materstvom zvládnu, a vôbec, či obstoja ako tie správne matky. Niet divu, nie každá žena má totiž pri sebe adekvátne rodinné zázemie, zastúpené primeraným priestorom, chápavým manželom a ostatnými rodinnými príslušníkmi. Na druhej strane, pri troške sebadôvery a správnom časovom harmonograme sa dá kadečo v tomto smere prekonať a zvládnuť. Nakoniec, ani jedna matka nebude prvou, a ani poslednou, ktorá na tento svet priviedie potomstvo a postará sa oň.

Tip prvý: Základ je kúpa kvalitného mobilného telefónu

Ak by predsa len niektorá z mamičiek pociťovala istý nepokoj, bolo by maximálne vhodné, keby si zakúpila kvalitný mobilný telefón a získala tak pre seba a svoje dieťa akéhosi pomocníka a anjela strážneho v jednom. Sa pýtate, že čo už taký obyčajný mobil dokáže zabezpečiť. My vám odpovedáme že dosť na to, aby materská dovolenka prebehla bez mimoriadnych komplikácií a nezdarov. Mať mobilný telefón pri sebe je pre každú mamičku naozaj obrovským prínosom. Hocikedy sa môže napríklad prostredníctvom neho spojiť cez deň so svojím lekárom a prekonzultovať svoj zdravotný stav a svojho dieťaťa. Podobne, hocikedy v noci sa môže dovolať na lekársku pohotovosť a poprosiť o radu, či nebodaj na záchrannú službu, ktorá v priebehu niekoľkých minút dorazí na miesto určenia a poskytne adekvátnu starostlivosť.

Tip druhý: Internet v telefóne je na nezaplatenie

Ďaľší pozitívny prínos mobilného telefónu pre mamičku spočíva v internete do mobilu. Napríklad na webovej stránke mesta si môže pozrieť, ktorá z miestnych lekární má práve ten deň pohotovostnú službu, otváracie hodiny, prostredníctvom interaktívnej mapy zistiť jej správnu polohu a vzdialenosť od miesta svojho bydliska. Ak čiste náhodou bude potrebovať aj niečo iné, niečo čo sa dá zakúpiť v špecializovaných predajniach, napríklad detské plienky so zvýšenou absorpčnou schopnosťou, alebo odsávač hlienov, nájde si predajňu s týmto sortimentom a na druhý deň dopoludnia tam tam v kľude zájde. No a kvôli ďalšej kontrole sa nemusí trmácať za lekárom osobne cez celé mesto. Existuje totiž už od nedávna absolútna novinka, a síce objednanie sa cez internetovú stránku toho, ktorého lekára. Absolútne v kľude bez zbytočných výdavkov na cestovanie a stresov z dlhej čakacej doby v čakárni.

Tip tretí: Filmy a hudba pomôžu prísť na iné myšlienky

Inak, ani počas bežných oddychových chvíľ mamičky, strávených so svojím dieťaťom, nie je mobilný telefón mimo diania. Vždy je totiž čo pozerať na internete. Zatiaľ čo dieťatko spokojní spí, mamička môže pokojne surfovať po svojich obľúbených stránkach, vyhľadávať užitočné informácie, konverzovať s inými mamičkami na materskej dovolenke o radostiach a strastiach, vymieňať si skúsenosti, zdravé recepty, no proste, využívať internet ako určitú studnicu múdrosti. Alebo len tak, pozerať obľúbené filmy, seriály, relaxovať pri nich a prichádzať na iné myšlienky.

Obľúbenou internetovou aplikáciou sú v posledných rokoch aj rôzne hudobné služby, ktoré keď si záujemca predplatí, tak sa môže prehrabávať v doslova tonách hudby od výmyslu sveta a nemusí si kupovať každý cd nosič, ktorý sa na trhu objaví. To sa nasadia sluchátka na uši, pustí sa do nich napr. vážna hudba a mamička spokojne so zatvorenými očami naberá nové sily do ďalších náročných dní.

Tip štvrtý: Sociálne siete predstavujú verného spoločníka

No a nakoniec by sme dali mamičkám do pozornosti na celom svete obľúbené sociálne siete. Sú vítaným spoločníkom ako pre každého človeka, tak aj pre ustarostené mamičky, ktoré chcú klebetiť v čase svojich voľných chvíľ s okolím, rodinou, kamarátmi a známymi. Alebo len tak, klikať a sledovať stránky obľúbených televíznych, alebo filmových hviezd a hviezdičiek, so zámerom zistiť, čo majú nového a v akých dôležitých projektoch plánujú v najbližšom čase účinkovať. Prípadne označiť im ich práve zverejnený status, atraktívnu fotku, príspevok alebo zapojiť sa do nejakej aktuálnej udalosti. No a neskôr im prípadne poslať výzvu na priateľstvo, nech sa môžu pochváliť s akým slávnym človekom sa ony kamarátia. Proste, každému, čo mu je po chuti, bez toho aby sa musel obmedzovať a hanbiť.

Tip piaty: Opatrnosti nie je nikdy dosť, so súkromím opatrne

Keď už ale spomíname tie fotografie. Niečo nás v tejto súvislosti dôležité napadlo. Mimoriadnej pozornosti sa vo všeobecnosti teší zverejňovanie fotografií svojich ratolestí mamičkami na sociálnych sieťach. Tu by sme snáď tak trošku odporúčali tlmiť vášne a jednoznačne vyzvali na zvýšenú opatrnosť, pretože akokoľvek má mamička silné nutkanie pochváliť sa ostatným ľuďom s tým, že ako jej dieťatko rastie, ako mu chutí jesť, a ako pekne je oblečené, mala by rátať s tým, že sociálne siete tak, ako sú na jednej strane verným a užitočným spoločníkom, tak na druhej strane môžu poskytovať živnú pôdu pre rôzne nekalé aktivity, ako je napríklad zneužívanie osobných informácií. Čiže ako vravíme, dovolené je čokoľvek ale s rozumnou mierou.

 

Facebook Comments

Comments are closed.