Niektorým motoristom vydržia pneumatiky dlhé roky a iní ich musia po troch či štyroch rokoch vymeniť za nové. Samozrejme, že opotrebenie pneumatík nedokážete ovplyvniť, ak denne najazdíte stovky kilometrov. V tomto prípade sa musíte zmieriť s ich častejšou výmenou. Iné je to v prípade, že jazdíte primerane alebo dokonca málo, ale vaše pneumatiky nie sú v kondícii za krátku dobu. Znamená to jediné – o pneumatiky ste sa primerane nestarali.

Pred letom dostaňte pneumatiky do kondície

Zimné i letné pneumatiky by ste mali pravidelne čistiť presne tak ako vaše vozidlo. Práve pred letnými dovolenkami je ten správny čas, aby ste pneumatiky dostali do kondície. V prvom rade ich zbavte viditeľných nečistôt – kamienkov, bahna, štrku. V prípade, že vidíte na dezéne nánosy oleja a iných ťažko odstrániteľných hmôt, použite na čistenie špeciálne prípravky. Nemusíte sa obávať znehodnotenia gumy. Prípravky síce uvoľnia mastnotu, ale nepreniknú do štruktúry pneumatiky. Nechajte prípravky pôsobiť a zmyte ich kefou alebo tlakovým čističom. Po umytí auta karosériu vozidla voskujete. Podobnú pozornosť si zaslúžia aj pneumatiky. Oživovacie prípravky chránia pneumatiky pred slnečným žiarením a bránia usádzaniu špiny.

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Na rýchle ojazdenie pneumatík výrazne vplýva nesprávny tlak. Len málo šoférov venuje tlaku pozornosť a následne sa čudujú, prečo sú pneumatiky nepravidelne ojazdené. Predstavte si napríklad podhustené pneumatiky, s ktorými sa vyberiete na dovolenku, na strechu pripevníte plne naložené strešné boxy Northline a takto prejdete tisíce kilometrov. Po dovolenke môžete pneumatiky rovno vyhodiť, pretože ich bočnice budú v zúboženom stave. Navyše sa môže ľahko stať, že nezvládnete riadenie, pri bočnom vetre v zákrute vás pneumatiky nepodržia a vy skončíte minimálne v priekope. Pneumatiky rovnako ničí nízky i vysoký tlak. Preto nezabúdajte tlak kontrolovať a kolesá primerane dofúkať.

Dávajte si pozor, kde a ako jazdíte

Ak často jazdíte po lesných alebo nespevnených cestách, tak vaše pneumatiky dostávajú poriadne zabrať. Obozretní by ste mali byť pri vjazde na obrubník. V mestách je nutné často parkovať týmto spôsobom, ale nájazd na obrubník by mal vždy prebiehať pri veľmi nízkej rýchlosti. Vyhýbajte sa tiež výtlkom. Snažte sa ich obísť a nie prudko brzdiť na poslednú chvíľu. Okrem výmeny pneumatík pred sezónou nezabúdajte na nastavenie geometrie a kontrolu tlmičov. Cítite, že vaše pneumatiky pomaly dosluhujú? Odporúčame vám vyskúšať pneumatiky Kormoran, ktoré sú kvalitné a majú priaznivú cenu.