Pre oneskorencov, ktorí si až teraz uvedomili, že je leto za dverami, máme skvelý tip na rýchle a efektívne cvičenie. Tento typ tréningu môžete cvičiť aj doma, nepotrebujete k nemu takmer žiadne pomôcky a na formovanie tela vám stačí 30 minút cvičenia.

Trénujte doma a spaľujte kalórie závratnou rýchlosťou

Medzi najefektívnejšie formy cvičenia patrí kruhový tréning. Pri tomto tréningu tak rýchlo spaľujete kalórie, že vám stačí cvičiť tri až štyri razy do týždňa 30 minút. Cvičenie je vhodné pre každého, pretože jednotlivé cviky sa dajú prispôsobiť vašej kondícii či veku. Ak si osvojíte zopár pravidiel, trénovať môžete aj v pohodlí domova. Počas kruhového tréningu sa nepoužívajú takmer žiadne pomôcky. Maximálne jednoručky alebo gumy na cvičenie. Pri cvičení sa striedajú fázy maximálneho výkonu s odpočinkom. Vo fáze výkonu zo seba musíte dostať všetko, čo sa dá a fáza odpočinku je určená na prípravu na ďalší cvik. Fázy môžu byť rozdielne dlhé, ale zväčša ide o 45 sekúnd cvičenia a 15 sekúnd oddychu. Cvičenie vás bude baviť, pretože každý cvik sa cvičí v jednom bloku len raz a na rôzne partie tela. Vaše telo je pri kruhovom tréningu v takom vypätí, že spaľuje kalórie oveľa viacej ako pri iných druhoch kardio tréningov. Kruhový tréning pomáha prebudiť váš metabolizmus. Rýchle výsledky sa dostavia aj vďaka tomu, že energiu spaľujete ešte niekoľko hodín po cvičení. Prvé kruhové tréningy je vhodné absolvovať pod dozorom trénera, aby ste sa naučili správnu techniku cviku. Následne môžete cvičiť sami vonku na záhrade alebo doma v obývačke.

Ako si zostaviť kruhový tréning

Pri kruhovom tréningu sa zamerajte na všetky svalové partie. Odcvičte napríklad tri kolá s 10 cvikmi, kde jeden cvik bude zameraný na nohy, za ním bude nasledovať brucho a ruky. Dávajte si pozor, aby ste po sebe necvičili cviky zamerané na rovnakú časť tela. Medzi jednotlivými kolami si spravte prestávku dlhú dve až tri minúty. Kolá nemusia byť len tri, môžu byť i štyri alebo päť a skrátiť môžete taktiež interval pohybu a pauzy (napríklad 30 na 10). Ktoré cviky sa dajú odcvičiť doma? Na nohy vyskúšajte tieto cviky: drepy, drepy s výskokom, výpady ľavá a pravá noha, výstupy na gauč ľavá a pravá noha, beh na mieste – všetky cviky budú ešte efektívnejšie, keď vám činka dodá záťaž. Cviky na brucho: plank, skracovačky, dotyky kolena a lakťa opačných strán v stoje, zdvíhanie nôh v ľahu. Cviky na celé telo a vrchnú časť tela: horolezec, angličáky, skok cez švihadlo, dvíhanie činiek, napínanie gumy na cvičenie. Celý tréning vám spríjemní pohodlné a funkčné oblečenie na cvičenie z e-shopu inSPORTline. Okrem oblečenia si môžete v tomto internetovom obchode zakúpiť pomôcky na cvičenie a doplnky výživy.