Istú formu stresu zažívame v práci všetci. Spôsobuje ho kadečo – blíži sa termín odovzdania projektu a vy to nestíhate, máte nepríjemného kolegu, ktorý vám ide slušne na nervy alebo vás ubíja každodenná rutina.

Bez ohľadu na stres však existujú aj iné, možno ešte závažnejšie zdravotné riziká, ktoré nám hrozia pri práci v kancelárii. Ktoré to sú a ako s nimi zatočiť?

Sedavé zamestnanie

Nuž áno, práca v kancelárii je sedavou prácou a vy všetci, ktorí to poznáte a denne zažívate na vlastnej koži (či skôr zadnej časti tela, chrbtici a ďalších namáhaných partiách) viete, že to vôbec nie je med lízať. Sedieť po celú dobu práce je zničujúce nielen pre psychiku, ale pre celé naše telo. Zvyšuje sa tým totiž riziko vzniku svalových porúch, obezity, cukrovky, rakoviny i ochorení srdca. To všetko len preto, že priveľa sedíte. Tak čo, ešte stále máte radi svoju kancelársku prácu?

Ak presedíte väčšinu pracovného dňa, rozhodne si dajte pozor na hrbenie. Základom je vhodná stolička, na ktorej si môžete oprieť chrbát po celej dĺžke. Týmto spôsobom dokážete predísť artridíte aj iným závažných ťažkostiam.

Zlý vzduch

V dnešnej dobe, hoci je ponuka kancelárií

skutočne veľmi bohatá, natrafíme stále na problém so zle vetranými priestormi, prípadne prácu zamestnancom znepríjemňuje  klimatizácia. Najmä, keď je zabudovaná, je často priam nemožné otvoriť okno a poriadne vyvetrať. Následkom toho je vzduch, ktorý rotuje v takejto kancelárii, mnohokrát až stonásobne znečistenejší ako vzduch vonku. V klimatizácii budov sa môžu nachádzať rôznorodé znečisťujúce látky, toxíny, baktérie aj plesne, čo zrejme nikoho neozdraví.

Pozor na tlačiarne a kopírky!
Vedeli ste, že kopírovacie stroje sú zdrojom úniku smrtiace ozónu? To v prípade, ak nie je ich filter pravidelne menený. Stačí malé množstvo takéhoto ozónu a my môžeme pociťovať bolesť na hrudníku či zvýšené podráždenie. Laserové tlačiarne spôsobujú to isté, dokonca sa vám spolu s časticami tonera môžu dostať až do pľúc či krvného obehu, čo môže viesť až k ochoreniu pľúc a iným vážnym chorobám.

Práca s notebookom
Ľuďom, ktorí používajú pri práci notebook sa môžu časom objaviť kožné problémy z tepla, ktoré počítač vyžaruje. Špeciálna výstraha platí najmä pre mužov: Notebooky položené na kolenách môžu zvýšiť teplotu mieška, čo môže ovplyvniť počet mužských spermií.

Rovnako tak škodí aj nadmerné pozeranie na monitor notebooku. Obrazovky počítačov majú svoje vyžarovanie a pri neustálom pozeraní do monitora zraku jednoducho škodia. Minimálne každú hodinu by si tak ľudia pracujúci pri počítači mali spraviť niekoľko sekundovú prestávku a zahľadieť sa do neurčita. V prípade, že toto nezaberá, skúste zvlhčujúce očné kvapky.

A ďalšou zdravotnou komplikáciou spôsobenou častou prácou pri počítači je i veľká bolesť hlavy, až migrény.

Nakoľko k počítaču patrí aj klávesnica, dbajte na jej čistotu. Ak totiž jej údržbu zanedbáte, je to skvelá živná pôda pre nebezpečné baktérie.

Osvetlenie v kancelárii
Je jedno, kde na Slovensku pracujete, kancelárie v Bratislave aj hocikde inde sú často prehnane osvetlené, čo nášmu zdraviu dobre nerobí. Umelé osvetlenie v kanceláriách môže spôsobiť omnoho viac problémov než len časté, niekedy až každodenné bolesti hlavy. Ak je totiž telo permanentne vystavené umelému osvetleniu, hrozí vysoký stupeň únavy, stres, vysoký krvný tlak a v neposlednom rade je tu i zvýšené riziko vzniku nádorových ochorení.

Tak čo, ešte stále si myslíte, že práca v kancelárii je jednoduchá a závideniahodná?

 

 

FOTO: © Monkey Business / Dollar Photo Club