Či už konzumujete pravidelne sladkosti a cukrovinky alebo sa im snažíte skôr vyhnúť, samotnému cukru sa Vám vyhnúť určite nepodarí. Cukor sa totiž nachádza takmer vo všetkom, čo konzumujeme. Dokonca i v pečive, cestovinách, nápojoch… Nie je však cukor ako cukor. Za škodlivý sa považuje najmä biely rafinovaný cukor a toho by ste sa mali snažiť prijímať čo najmenej. Prečo? Pretože ak jeho príjem zredukujete, zbadáte na sebe nasledujúce pozitívne zmeny.

  1. Zníženie hmotnosti

Je jasné, že nestačí len prestať jesť cukor a okamžite schudnete. No vyskúšajte zo svojho jedálnička vylúčiť sladkosti a čaj si namiesto cukru oslaďte medom. Zmena stravovacích návykov, menej cukru a pravidelné cvičenie spravia s hmotnosťou divy.

  1. Zbavíte sa závislosti

Čím viac cukru jete, tým viac ho chcete! Pretože aj od cukru môžete byť závislí a vo väčšine prípadov je to aj pravda. Ak s ním seknete, bude Vám omnoho lepšie chutiť prírodný cukor. A tak si viac užijete napríklad chuť ovocia.

  1. Zlepší sa Vám pleť

Mnoho ľudí má problém s akné najmä kvôli vysokému príjmu cukru. Cukor totiž výraznou mierou prispieva k tvorbe mazu na pokožke, k upchávaniu pórov a tým pádom aj k nadmernej tvorbe akné.

  1. Stratia sa žalúdočné problémy

Cukor spôsobuje prekysľovanie organizmu. Vyskúšajte si dať čokoládu pred spaním a uvidíte, čo to spraví so žalúdkom. Nepríjemnú kyselinu budete cítiť doslova až v krku! Výsledkom je nadúvanie a ťažoba v žalúdku.

  1. Žiadne kolísanie energie

Po prísune cukru do organizmu reaguje telo prehnanou energiou. Chvíľu sa cítite ako na vrchole síl. No o chvíľku nasleduje prudký pokles energie a cítite sa ešte horšie, ako predtým. Takéto kolísanie energie nie je pre telo zdravé, ani príjemné.

  1. Koniec so zmenami nálad

Prehnaná konzumácia cukru spôsobuje kolísanie serotonínu a dopamínu, ktoré vplývajú na náladu človeka. Riešenie je ľahké – menej cukru, menej kolísania nálad!

Samozrejme, že len tak si odvyknúť od cukru, nie je jednoduché. Vyhýbajte sa preto aspoň sladeným nápojom, bielemu pečivu a koláčikom, sladkým šiškám a podobne. Vymeňte ich za tmavé pečivo, minerálky, ovocie a oriešky.

© Boggy / Dollar Photo Club

Facebook Comments

Post a comment