Sto ľudí, sto chutí. Toto pravidlo platí aj pri výbere dovolenky. Niekto miluje hory, iný sa váľa týždeň na pláži v Chorvátsku, veľa ľudí je aktívnych a počas dovolenky sa venujú  športu. No a časť ľudí síce túži ísť na dovolenku na jachte, ale majú milión argumentov proti. Verte tomu, že ani jeden váš argument neobstojí.

Dovolenku na lodi si nemôžem dovoliť

Väčšina ľudí má skreslenú predstavu o tom, že dovolenka na jachte je luxusná a nemôžu si ju finančne dovoliť. Nie je to pravda. Teda za predpokladu, že si neprenajmete obrovský katamarán s desiatkami kajút. Najväčšou položkou pri kúpe dovolenky na jachte je práve výber plavidla. Najlacnejšie sú jachty a najdrahšie katamarány.

Veľkú položku môže tvoriť vaše stravovanie, ale na jedle sa dá ušetriť vďaka vareniu na lodi. Dovolenku na jachte si dobre naplánujte a draho vás nevyjde ani doprava do prístavu. Zožeňte niekoho v okolí, kto má kapitánsky preukaz a cca. 1200 eur ušetríte aj na kapitánovi. Pozor na to, aby išlo o človeka, ktorý má preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla. Preukaz vodca malého plavidla platí len na vnútrozemských tokoch.

Mám klaustrofóbiu a na lodi je málo priestoru

Na jachtách sú síce kajuty menšie, ale môžete viac času stráviť na vonkajšej palube. V otvorenom priestore vás klaustrofóbia neprepadne. Alebo si prenajmite katamarán. Ide o lode na predaj a prenájom, ktorých vnútorný priestor je ohromujúci. Veľké sú kajuty, sociálne zariadenia i spoločné priestory.

Na druhej strane aj na menšej lodi máte možnosť častejšieho kotvenia pri plážach a v prístavoch. Dlhšia prechádzka vás stiesnených pocitov zbaví.

Neviem, čo by som na lodi robil

Na lodi môžete robiť všetko, čo aj v hoteli a dokonca veľa aktivít, ku ktorým by ste sa na hoteli nedostali. Stačí si prezrieť inzeráty jachty na predaj a zistíte, že niektoré majú možnosti ako luxusné hotely. Nájdete v nich vírivku, plošiny na opaľovanie a dokonca posilňovňu. Samozrejme, že nie každý má peniaza na prenájom luxusnej lode. Napriek tomu je na lodi čo robiť. Plávajte, slňte sa, potápajte, hrajte karty, počúvajte hudbu, sledujte vtákov a vodné živočíchy, kochajte sa pohľadom na pevninu, popíjajte drinky, varte, prechádzajte sa v prístave alebo nakupujte v prímorských mestečkách.

Nie som organizačný typ a neviem, ako na to

Zorganizovať plavbu na jachte nie je zložité. Najlepšie spravíte, keď všetko necháte na agentúru. Agentúra vám nájde vyhovujúce plavidlo, vybaví letenky na miesto vyplávania, odporučí vhodné poistenie a zaistí údržbu lode.