Byť niekde nový nie je práve ideálny stav. Je jedno, kde a v akom veku to zažijeme, začiatky sú skrátka ťažké. A tak aj prvé dni, týždne na univerzite dajú poriadne zabrať. Keďže všetky vysoké školy na Slovensku už otvorili svoje brány a začal sa prvý semester, zrejme ste práve v tom najväčšom strese. Teda v prípade, že ste prváci na vysokej…

Nestresujte, ale spoznávajte univerzitu

Hoci menšiemu stresu z nového a nepoznaného sa asi vyhne len málokto, prvý rok na vysokej skutočne nie je dôvodom na veľkú paniku. Dobre, tak ste preč z domu, zvykáte si na nové mesto, internát, nových ľudí aj iný vyučovací systém, ale toto ste predsa chceli, nie? Konečne sú z Vás vysokoškoláci! A je celkom jedno, či študujete na Univerzite Komenského v Bratislave, veterínu v Košiciach alebo Vás zlákala moderná vysoká škola Danubius. Jedno je isté, zmena je život a je to vítaná zmena. Preto všetko vnímajte pozitívne. Zoznámte sa s prostredím aj spolužiakmi a buďte otvorení. To je tá najistejšia cesta k čo najrýchlejšej asimilácii a splynutiu s vysokoškolským davom.

Ale čo so seminárnymi prácami?

Zvyknúť si na vysokú ako takú je jedna vec, ďalšou samostatnou kapitolou je naučiť sa vychádzať so spolubývajúcimi, či už na internáte alebo pokojnejšom priváte, ale čo až, keď nastane prvé skúškové obdobie? Čo potom? Stres a panika zo začiatku roka sa razom vrátia a Vy ste zasa tam, kde ste boli v deň zápisu. Zrazu neviete, kam z konopí, čo očakávať od toho-ktorého profesora, ako sa pripraviť na zápočty či skúšky. A tie zložité seminárky, čo s nimi?

Hoci sa Vám bude zdať, že druhý semester je pre Vás v nedohľadne, nepoddávajte sa prehnanému zúfalstvu. Žiaden zápočet, nijaká skúška ani seminárne práce nie sú ničím, čo by ste nedokázali zvládnuť. Dnes je predsa toľko rôznych možností, kam sa dá obrátiť o pomoc. Ak nerátame starších a skúsenejších spolužiakov, celý internet je doslova zahltený pomôckami, článkami a tipmi pre vysokoškolákov. Kto chce, ľahko nájde aj praktický vzor seminárnej práce, ktorý mu poslúži ako skvelý návod na napísanie prvej odbornejšej vysokoškolskej práce. A komu nepomôže ani to, stále sa môže obrátiť o pomoc aj inde. Dôležité je vopred sa nevzdávať a vysokú školu nebrať ako jedného veľkého strašiaka. To rozhodne pomôže najviac.

Tak si svoj prvý rok na vysokej užite!

 

 

Autorské právo: rawpixel / 123RF Reklamní fotografie

Facebook Comments

Post a comment