Obnoviteľné zdroje by mali na každej novostavbe pokryť až 30 % spotrebovanej energie. Ak práve riešite, pre ktorý sa rozhodnúť, vašej pozornosti by nemali uniknúť ani fotovoltaické panely.

Viete, čo všetko vám ich montáž prinesie?

Inštalácia fotovoltiky sa oplatí

I keď profesionálna inštalácia fotovoltiky na začiatku znamená vyšší výdavok, ten sa vám v nasledujúcich rokoch vráti. Návratnosť sa pri bežnej domácnosti pohybuje od 5 do 8 rokov. Zaplatené peniaze sa okamžite prejavia na vašich účtoch za elektrinu.

Aby ste si zaistili návratnosť svojej investície, dôležité bude plánovanie. Vyrobená elektrická energia nemusí pokrývať len zákonom požadovaných 30 %, môžete sa rozhodnúť vyrábať aj väčšie množstvo.

Pri odhadovaní, koľko vás bude inštalácia fotovoltaiky stáť, môžete počítať s tým, že približne 8 m2 fotovoltaiky pokryje spotrebu jednej osoby v domácnosti. Presné parametre vám prezradí až odborník.

Na plochú aj šikmú strechu

Solárne panely sa dajú inštalovať na rovnú aj šikmú strechu. Dôležitá je hlavne jej orientácia. Najvhodnejším miestom je časť strechy orientovaná na juh, môžete zvoliť tiež juhovýchod až juhozápad. Pri plánovaní zvážte aj veľkosť priestoru na vašej streche. Ak sa vám nezmestí požadovaný počet panelov, vyberte fotovoltaické panely s vyšším príkonom.

Fotovoltaika myslí na životné prostredie

Fotovoltika vyrába elektrinu ekologickým spôsobom, pričom nezaťažuje životné prostredie emisiami. Výrobcovia myslia tiež na ochranu prírody po skončení životnosti panelov. Obsiahnuté komponenty sa dajú z väčšej časti recyklovať.

Záruka a vysoký výkon aj po rokoch

Pri inštalácii fotovoltaiky je namieste otázka, ako dlho dokážu fotovoltaické panely produkovať energiu. Pri záruke až do 25 rokov deklarujú výrobcovia účinnosť panelov počas celej tejto doby. 25 rokov staré solárne panely by mali dokázať vyrobiť až 80 % energie pôvodného výkonu.

 

Zdroj obrázka: Diyana Dimitrova/Shutterstock.com