Dočkali ste sa. Sťahujete sa do nového. Preložiť veci z miesta A na miesto B nestačí. Pripravte sa na zvýšenú fyzickú záťaž a návštevu úradov, o ktorých ste doteraz vôbec netušili.

Jednoduché to nebude. Prezradíme vám, kde všade sa zmenou bydliska pochváliť a ako si sťahovanie uľahčiť. Internet na doma vám s vybavovaním pomôže. Je dostupný aj na vašej novej adrese?

Plánujte. Uľahčí to sťahovanie aj život

Čo všetko chcete presťahovať? Ste si istí, že to potrebujete? Koľko rokov ste ten sivý kabát na sebe už nemali? Koberec vyzerá fakt zle. Nedovoľte mu pokaziť celkový dojem z nového bývania. Už asi tušíte, kam tým smerujeme. Predtým ako začnete veci triediť do krabíc, poriadne si premyslite, či ich naozaj potrebujete. Uľahčite si tým minimálne tri činnosti. Balenie, sťahovanie a vybaľovanie. Sú veci, ktoré v novom byte mať nechcete. Zbavte sa ich ešte skôr, ako so samotným sťahovaním začnete. Nezapracte si nové bývanie zbytočnosťami, ktorých sa už viac nedotknete.

Nové bývanie, nové rozmery

Priestor dôkladne premerajte a nábytok dopredu rozvrhnite. Nemusí sadnúť presne tak ako v byte, z ktorého odchádzate. Je inak orientovaný, izby sú väčšie. V prázdnych izbách a s prázdnym nábytkom sa vám bude manipulovať ľahšie. Nábytok stokrát presúvať nebudete. Nemusel by to vydržať.

Do čoho to všetko uložíte?

Potrebujete krabice. Veľa krabíc. Prejdite si obchody, ktoré navštevujete, a poproste predavačky, aby vám krabice, ktoré sa ešte dajú využiť, odložili. Oblečenie zabaľte do vriec. Lepšie sa prenášajú a zaberajú menej miesta. Sklo, keramika a ostatné krehké veci potrebujú viac vašej pozornosti. Novinový papier či bublinková fólia ich dokonale ochránia. Črepy prinášajú šťastie, ale obedovú súpravu od babičky už možno nedostanete.

Začnite tým, čoho sa najviac bojíte

Ako prvé zbaľte to, čo sa balí najťažšie. Stále budete myslieť na to, koľko toho zbaliť ešte potrebujete, ale keď si predstavíte, že to najhoršie už máte za sebou, budete mať z balenia dokonca radosť. Keď si k tomu pustíte obľúbenú hudbu, pôjde vám pekne od ruky. Na všetky krabice si napíšte, čo ste do nich poukladali. Pri sťahovaní ich hneď odnesiete do správnej izby a pri vybaľovaní sa zorientujete rýchlejšie.

Ďalšie triedenie? Prečo nie?

Mali ste jasnú predstavu o tom, ako nábytok či dekorácie zo starého bytu použijete, ale nie je to ono? Zbavte sa ich. S tými starými sa už nestotožníte. Keď sa vám nepáčia teraz, nebudú sa vám páčiť ani o pol roka. Nechajte priestor voľne dýchať. Budete sa v ňom cítiť lepšie. Padla vám do oka pekná dekorácia? Urobte si radosť. Na komode sa bude pekne vynímať.

Stavte na priateľov. Alebo profesionálov

S priateľmi to určite zvládnete. Ste si istí? Dnes nemôže jeden, zajtra druhý. Sťahovacia firma by vás presťahovala už dávno. Spoliehať sa na priateľov je fajn, ale nie vždy to vychádza tak, ako si predstavujeme. Dobrá sťahovacia firma vynesie váš nábytok aj na 11. poschodie a to nielen preto, že to jej zamestnancov baví. Zaplatíte im za to. Dopredu si zistite, koľko také sťahovanie stojí a aké má sťahovacia firma podmienky. Nakoniec zistíte, že by vás sťahovanie na vlastné triko vyšlo oveľa drahšie.

Nezabudnite sa novým bývaním pochváliť

Z technickej stránky ste to zvládli. Ešte vás čakajú papierovačky. Zmenili ste adresu. Oznámte mestskému či obecnému úradu, že má nových obyvateľov. S radosťou vás prihlásia na trvalý pobyt. Každý rok im zaplatíte dane z nehnuteľnosti a komunálny odpad. Preukážte sa listom vlastníctva alebo potvrdením s podpisom vlastníka bytu.

Zamestnávateľ o tom tiež musí vedieť. Sociálnej a zdravotnej poisťovni to oznámi za vás.

Spíšte si zoznam, odkiaľ dostávate poštu a kde je nevyhnutné zmenu bydliska nahlásiť. Banka, elektrina, plyn, koncesionárske poplatky. Vybavovanie na úradoch nikoho neláka. Neodkladajte to na neskôr. Aj tak sa tomu nevyhnete.

Internet na doma musí byť

Dostupnosť internetu podľa adresy ste si overili? Výborne. Pokrytie vášho obľúbeného operátora na nej nechýba. Zase o starosť menej. Pripojeniu nového domova online nič nebráni. Router či modem už máte. V starom byte fungoval perfektne, aj v novom sa naň rád spoľahnete. Už len správne nasmerovať signál. Zmenu adresy nahláste operátorovi. On sa už o všetko postará. Offline vás nenechá. Záleží mu na vás.

Spoznajte suseda svojho

Netvrdíme, že to máte urobiť hneď. So susedmi sa budete stretávať denne. Dobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie. Predstave sa. Nežijeme v americkom filme. Nemusíte každému odniesť upečený jablkový koláč. Ľudia len chcú vedieť, kto býva v ich tesnej blízkosti. Nikdy neviete, čo od susedov budete potrebovať. Idete na dovolenku? Žiadny strach. Pozornému oku dobrého suseda nič neunikne. Váš dom je v bezpečí, aj keď sa v ňom dva týždne neukážete.

Facebook Comments

Comments are closed.