Dnes hádam nenájdete človeka, ktorý by nevlastnil aspoň jeden mobilný telefón. Používajú ho deti, tínedžeri, dospelí a aj mnohí seniori. Ako na detské džavotanie a hlásenie miesta pohybu rodičom, tak na dlhé “dospelácke” rozhovory o nesmierne dôležitých veciach, biznise, či si prostredníctvom neho v prípade núdze privolajú rýchlu lekársku pomoc.

Zásada “bez telefónu ani na krok” platí skrátka bez výhrad. Kedysi sme používali na telefonovanie klasické bakelitové telefóny s číselníkom. Nech si vraví kto chce, čo chce, malo to istým spôsobom svoje neopísateľné čaro a atmosféru Mnohí ľudia si z nostalgie nechávajú túto doslova relikviu na pôvodnom mieste. Má symbolizovať určitú historickú etapu, ktorej boli súčasťou. Dokonca si môžete kúpiť tento štýlový analógový telefón bežne v predajniach.

Doba sa mení a s ňou aj telefonovanie

Lenže ako vieme, nič netrvá večne. Vo vede a technike to akoby platilo obzvlášť silne. Doba sa prudkým tempom mení, vyvíja – čo neobišlo ani technológie umožnujúce prenos telefónneho signálu a jeho spracovanie. Pevnej telefónnej linke, tak ako ju poznáme, odzvonilo.

Vytláčajú ju postupne  rôzni mobilní operátori so svojou širokou paletou ponúk, zahŕňajúcich najskôr hlasové služby – ku ktorým neskôr pribudlo posielanie a prijímanie sms správ – možnosť tvorby fotografií a videa, možnosť pripojenia sa na internetový prehliadač. Prostredníctvom neho si môžeme rýchlo a bezpečne kontrolovať a spravovať bankový účet, riadiť energie v domácnostiach a firmách, a pod.

Jeden operátor nestačí, cena je vysoká

Kedysi nám telefónne služby poskytoval jeden jediný štátny operátor slovenské telekomunikácie. Politika tohoto monopolu spôsobila, že cena poskytovaných služieb defakto nebola ovplyvniteľná klientom. Bola plne v réžii politikov a súkromných vlastníkov. S otvorením sa vyspelému svetu a pribúdajúcou konkurenciou na našom trhu sa ceny pohli smerom nadol.

Zároveň sa neustále rozširoval balík služieb, ruka v ruke so zvyšujúcou sa technickou kvalitou. Rovnako sa do popredia dostávali čoraz komplexnejšie ponuky zahrňujúce v sebe telefonovanie, pozeranie analógovej, či digitálnej televízie a internetového surfovania.   

Telefonické spojenie na viacero spôsobov

Dnes je situácia na slovenskom trhu taká, že prenos hlasu je možný prostredníctvom klasickej telefónnej linky, cez ADSL pripojenie, mobilnú linku a cez internet technológiou VoIP. Možno sa to bude zdať ako anachronizmus, ale aj pevná linka si ešte stále nájde svoje uplatnenie. Najmä pre firemné použitie, strážnu službu, bankovníctvo, pre úrady pracujúce s mimoriadne citlivými informáciami, a pod. V istom zmysle má pevná linka svoje nezastupiteľné miesto a možno niekedy zaznamenáme jej opätovný návrat.

ADSL pripojenie poskytuje azda najvýhodnejší prenos digitálneho signálu po zabudovaných medených pevných linkách kvôli svojim prijateľným parametrom. V prípade mobilnej linky zahŕňajúcej v sebe poskytovanie hovorov, posielanie a prijímanie SMS, MMS plus internet, je priam ideálna pre váš mobilný telefón nech ste kdekoľvek. So svetom predsa potrebujete byť v neustálom spojení.

Objavte čaro spojenia pevnej linky a wifi signálu

Čo je a čo už nie je pevná linka, tak s tým majú zákazníci veľký chaos. V praxi ide častokrát o akýsi hybrid. Existujú telefónni operátori ponúkajúci pevnú telefónnu linku v rámci prenosu svojho internetového signálu. Práve tento hybrid nazývaný ViOP ( Voice over IP ), ktorý je  spojením klasickej linky s internetovým prenosom dát, zažíva v súčasnosti svoj boom na trhu.

Ide o mimoriadne komfortný prenos hlasu cez internet v kvalite rovnakej a vyššej než cez klasickú linku. Môžete telefonovať cez váš PC alebo aj bez neho. Operátor vám dodá kvalitný značkový telefón a príslušné certifikované zariadenie umožňujúce sa pripojiť na internetovú sieť.

Ak niekto často využíva hovory do zahraničia je to pre neho to pravé orechové. Výrazne tak šetrí peniaze, pretože máte neustále pred sebou koľko ste pretelefonovali, aký objem dát. A môžete pritom volať koľko len chcete. Výhodou sú okrem kvality hlasu, možnosť dovolania sa kdekoľvek na svete, hovor cez ktoréhokoľvek iného domáceho či zahraničného operátora, alebo na IP adresu adresáta.

Ušetrite kompletným balíkom služieb od jedného operátora

Nemusíme vám ani pripomínať, že ak si objednáte kompletný balík poskytovaných služieb od jedného operátora, ušetríte (napr. od SWAN). Tie vás v prepočte budú stať oveľa menej ako keby ste si ich zakúpili každú zvlášť od rôznych operátorov. Najvýhodnejšie vás teda vyjde zakúpenie digitálnej televízie spolu s archívom, internetovým pripojením, mobilnou a pevnou linkou.

Platiť môžete elektornickou faktúrou, ktorá je rýchlejšia než papierová, je zadarmo, šetrí životné prostredie, predstavuje plnohodnotný daňový doklad a je k dispozícii kedykoľvek, kedy ju budete potrebovať. Svoje náklady môžete priebežne kontrolovať                                                                                                               v reálnom čase.

Facebook Comments

Post a comment