Pýšite sa veľkou záhradou, ktorá je v lete krásne zelená, stoja v nej ležadlá, bazén aj posedenie s grilom a napriek tomu sa vám zdá, že v nej niečo chýba? Kúpte si ešte solárnu sprchu. Počas horúcich dní vám poskytne príjemné osvieženie, pomôže s otužovaním a využijete ju aj namiesto klasickej sprchy v kúpeľni.

Najmä v dňoch, keď slniečko páli o sto šesť, hľadáme rôzne spôsoby, ako sa osviežiť. Niekto skočí do bazéna, iný ide do kúpeľne, pretože ho nemá. Riešením môže byť solárna sprcha, ktorá v záhrade nezaberie skoro žiadne miesto a nie je náročná na prevádzku.

Solárna sprcha nie je len vrecko s vodou zavesené na strome

Mnohí z nás si solárnu sprchu predstavia ako vrecúško, ktorý sa naplní vodou a zavesí sa na strom. Tak vyzerajú prenosné solárne sprchy vhodné napríklad na kempovanie. Sprchy do záhrady sú predsa len modernejšie.

Telo sprchy je vyrobené z hliníka alebo z plastu a slúži zároveň ako zásobník na vodu a solárny kolektor. K tomu, aby ste vodu ohriali, vám postačia slnečné lúče.

Ako si vybrať dokonalú solárnu sprchu?

Výber solárnej sprchy nie je náročný, ale ako to už býva, nemala by hlavným kritériom výberu byť iba cena. Oveľa dôležitejšie je ujasniť si aj tieto veci:

  • Koľko ľudí bude sprchu používať?
  • Kam plánujete sprchu umiestniť?
  • Čo od nej očakávate?
  • Bude vám stačiť, keď na vás bude voda prúdiť z pevnej hlavice, alebo ju chcete mať v ruke a sprchovať sa tak, ako ste zvyknutí z kúpeľne?
  • Aký veľký by mal mať zásobník na vodu?

Viete, že môžete voliť medzi pevnou a prenosnou solárnou sprchou? Prenosnú môžete premiestňovať z miesta na miesto a odviezť si ju napríklad aj na chalupu.

Pevnú solárnu sprchu nainštalujete do pevnej podložky a tam už bude proste stáť. Oproti tej prenosnej je pevnejšia, má väčší zásobník a často tiež oplach nôh. Prenosná sprcha je lacnejšia, kapacita vody menšia a dĺžka životnosti kratšia.

Kam solárnu sprchu umiestniť?

Možno vás to zvádza povedať si, že jednoducho do záhrady. Také jednoduché to ale nie je. Aby sa voda dokázala ohriať, potrebuje slnečné lúče. Sprchu tak určite nepostavte tam, kam za celý deň ani raz slniečko nezasvieti.

Náš tip: Solárnu sprchu nainštalujte na miesto, kam po celý deň dopadajú slnečné lúče.

Ako odhadnúť veľkosť zásobníka na vodu?

Veľkosť zásobníka vyberajte podľa toho, koľko ľudí bude sprchu používať. Aby sa vám nestalo, že dvaja sa osprchujú a ďalší traja budú mať smolu. Na druhú stranu však nevoľte ani zbytočne väčší zásobník iba preto, že sa k vám sem tam príde okúpať do bazéna kamarátka s deťmi.

Viete, že pre rýchlu sprchu dvoch ľudí stačí zásobník s objemom 8 litrov, pre rodinu už je ale potrebný dvadsaťlitrový zásobník?

Širokú ponuku solárnych spŕch nájdete na www.hawaj.sk.