Kvalitný spánok je vo výraznej miere ovplyvnený niekoľkými faktormi, pričom jeden z nich je práve komfortný matrac, ktorý bude spĺňať aj vaše preferencie. Vybrať si však vhodný matrac, keď máme na trhu desiatky rôznych typov, môže byť vcelku náročné. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi, vďaka ktorým to môžete zvládnuť pomerne hravo aj vy.

Čo si všímať pri výbere matracu?

Už na začiatok treba podotknúť, že máme k dispozícii rozmanité materiály, rôzne peny, kokosové alebo pohánkové náplne, keďže trebárs matrace z lenivej peny zaisťujú maximálny komfort, optimálne rozloženie tlaku i teploty. Ktorý typ materiálu bude však najlepší? Každá voľba má totiž svoje „pre“ a „proti.“ Iné matrace sú vhodnejšie pre deti, iné pre seniorov, koniec koncov i váha človeka hrá dôležitú rolu, ktorú je nutné brať do úvahy.

Pozor na správnu tvrdosť!

Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie aspekty pri výbere a následnej kúpe vášho vysnívaného matracu. Pri voľbe tvrdosti matraca máme tendenciu vyberať matrac podľa tuhosti, na ktorú sme zvyknutí. Avšak správnu tvrdosť matraca ovplyvňuje v najvyššej miere váha človeka. Čo to v praxi znamená?  Ľudia s vyššou váhou by si mali vyberať tvrdšie materasso matrace, naopak ľudia s nižšou váhou si môžu vyberať z matracov mäkších. Obzvlášť pozorní by ste mali byť aj v prípade, že vyberáte matrac pre dieťa, keďže takýto matrac musí byť tvrdší, aby pre detské telo poskytoval potrebnú oporu tela, ktoré je stále vo vývine.

Akú výšku matracu mám zvoliť?

Pokiaľ bude matrac uložený na pevnom rošte, jadro matraca by malo byť vysoké aspoň 14 cm. Pokiaľ si vyberiete vyššie jadro, zaistíte si väčší komfort počas spania. Nielen že sa pohodlnejšie vyspíte, ale dôjde k lepšiemu rozloženiu váhy tela, čo určite ocenia ľudia, ktorí majú problém s prekrvovaním. Vo všeobecnosti možno povedať, že výška matracu by mala byť ideálne aspoň 14 cm, čo je však individuálne, keďže každému jedincovi môže vyhovovať niečo iné.