V dnešnej vysoko digitalizovanej a elektrizovanej dobe nájdeme káble na každom rohu. Základom fungovania a správneho spájania káblov sú konektory a káblové koncovky. Viete, podľa čoho ich vyberať a kde ich kupovať?

Či už ste podnikateľ v oblasti elektronických a digitálnych zariadení alebo obyčajná súkromná osoba, v živote sa vám môže neraz stať, že budete potrebovať určité konektory alebo káblové koncovky. Hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že výber káblových koncoviek a konektorov je jednoduchá záležitosť, opak je pravdou.

Najväčším problémom je skutočnosť, že v dnešnej dobe existuje obrovské množstvo rozličných typov káblov, ktoré sú určené na špecifické úlohy. K týmto káblom sú následne určené špecifické konektory a káblové koncovky. Na trhu tak existuje nekonečné množstvo spôsobov, ako jednotlivé typy konektorov a káblových koncoviek kombinovať.

Je však potrebné vyberať konektory a káblové koncovky, ktoré budú vhodne pasovať k danému káblu. Ako príklad môžeme uviesť situáciu, keď hľadáte konektory na auto káble. Tie sú rozhodne iné ako konektory na káble od televízie. Inžinieri pri vývoji kabeláže pre určité elektronické zariadenie berú do úvahy množstvo rôznych parametrov, na základe ktorých zvolia správny typ káblu, ktorý bude čo najefektívnejšie plniť danú úlohu. K takémuto káblu následne vyberú vhodnú káblovú koncovku, ku ktorej pasuje špecifický typ konektoru. Spojenie konektoru a káblovej koncovky musí rýchlo, efektívne a bez akýchkoľvek strát prenášať signál či elektrické impulzy. Aby ste zaistili bezchybný kontakt, je potrebné vyberať vhodné konektory a káblové koncovky. Pri výbere by ste sa mali zamerať najmä na tieto základné parametre.

Povrch a materiál kontaktu, spôsob montáže

Jedným zo základných parametrov konektorov a káblových koncoviek je práve materiál a povrch kontaktu. Od neho závisí, ako dobre si bude daný kontakt plniť svoju úlohu a na aké prenosové rýchlosti bude určený. Medzi najčastejšie materiály kontaktu patrí meď, bronz, mosadz, nikel, ale aj oceľ. Povrch je najčastejšie pocínovaný, poniklovaný, postriebrený, niekedy dokonca pozlátený.

Dôležitým parametrom je samotný typ a verzia koncovky. V neposlednom rade si všímajte spôsob mechanickej a elektrickej montáže danej koncovky alebo konektoru. Všetky tieto parametre sú dôležité pre to, aby ste vybrali káblovú koncovku a konektor, ktorý bude plnohodnotne zodpovedať účelu, na aký bude použitý.

Samozrejme, káblové koncovky a konektory odporúčame kupovať z overeného zdroja, aby ste mali istotu, že budú kvalitné a vydržia dlho spoľahlivo slúžiť. Naším tipom sú konektory a koncovky od poľskej spoločnosti TME, ktorá sídli v Lodži a pobočky má po celom svete. V ponuke TME nájdete obrovské množstvo káblových koncoviek a konektorov všetkých typov a rozmerov, v tej najvyššej kvalite. Tak neváhajte a vyberajte kvalitu za najlepšie ceny!