Už naše staré matere vraveli, že zima ide od nôh. Táto stará múdrosť je viac ako pravdivá. Každý z nás v živote zažil situáciu, kedy mu navlhli ponožky a zrazu sa aj plusové teploty zdali nízke. Na správne obutie a vhodné ponožky by mali myslieť predovšetkým turisti, ktorí sa chystajú na dlhšiu túru. Prejsť kilometre so studenými nohami môže viesť minimálne k prechladnutiu a možno i k zápalu pľúc. Ako majú vyzerať ponožky pre trekerov?

Funkčné ponožky a turistická obuv k sebe patria

Turistické topánky je nutné skúšať v ponožkách, ktoré budete v topánkach nosiť. Je teda jasné, že ponožky a obuv k sebe patria, tvoria jeden celok. Svet funkčných ponožiek na túry je pestrý a niekedy môže byť problematické vybrať správne. Ktoré vlastnosti funkčných ponožiek sú dôležité?

Ako vybrať funkčné ponožky

1. Výška funkčných ponožiek

Funkčné ponožky na turistiku sa vyrábajú v rôznom strihu presne tak ako turistická obuv. Osobne preferujeme na doma ponožky pod členky, ale do topánok nosíme ponožky vyššieho strihu. Práve ponožky nad členky alebo do polovice lýtok sú na turistiku vhodnejšie. V prvom rade sa vám nebudú zošmykovať. Vyššie ponožky zároveň zahrejú väčšiu plochu nohy. Funkčné ponožky sú vo väčšine prípadov kompresné, takže vyšší strih členky a lýtko zafixujú. Samozrejme, že nižšia obuv, napríklad dámska turistická obuv, lepšie vyzerá s ponožkami nižšími. Vždy však odporúčame strih minimálne tesne nad členky. Ponožky siahajúce do polovice lýtok sú príjemné hlavne v zime, kedy pod termo nohavicami príjemne zahrejú.

2. Veľkosť funkčných ponožiek

Počas dlhšej túry spôsobí zníženie komfortu nesprávna veľkosť ponožiek. Švy dokážu tlačiť na prstoch i v oblasti päty. Problém môže spôsobiť forma značenia veľkosti. Na Slovensku sme zvyknutí na EU číslovanie, ktorého sa pri výbere ponožiek držte. Možnosťou sú veľkostné tabuľky na e-shopoch, v ktorých je uvedený prepočet číslovania alebo dĺžka chodidla v centimetroch.

3. Materiál funkčných ponožiek

Na turistiku je najhoršou možnosťou ponožka vyrobená z bavlny. Prvý dojem z takejto ponožky je skvelý, pretože bavlna je mäkká. Lenže bavlna dokáže nasať veľký objem vlhkosti a pomaly schne. Na dlhšie túry je vhodnejšou voľbou bambusové vlákno alebo syntetické materiály ako polypropylén, elastan a polyester.