Manažér

Ak nosíte košele denne do zamestnania – do kolektívu, nenoste len košele v bielej farbe. Okolie vás potom vníma, že ste oblečený stále rovnako. Oživte svoj vzhľad a striedajte košeľa s farebným nádychom. Oblečte si napríklad matný oblek, svetlo modrú košeľu s bielym golierikom a tmavo modrú kravatu. Striedajte niekoľko kombinácií košieľ a kravát. Na svojich kolegov budete pôsobiť dojmom, že máte viac pánskych oblekov.

V prípade, že idete na obchodné rokovania, košeľu si vezmite vždy bielu. Spolu s matným oblekom a červenou kravatou si zvýšite šance na úspešné rokovania. Budete pôsobiť sebaisto a obchodný partner vás bude rešpektovať.

Spoločenská udalosť

Ples, tanečné, firemný večierok, divadlo a ďalšie spoločenské udalosti sa konajú väčšinou po 18. hodine večernej. Preto vyberajte bielu spoločenskú košeľu na manžetové gombíky alebo košeľu v tmavých, elegantných farbách. Vhodné farby sú napríklad modrá, čierna, fialová, šedá, tmavo červená alebo tehlová. Ako príklad po inšpiráciu vám môže byť večerný outfit s čiernou košeľou a s tmavo červenou kravatou.

Ak idete na spoločenskú udalosť s partnerkou, farebne sa zlaďte, aby hneď každý vedel, že patríte k sebe. Ako? Zvoľte košeľu a kravatu podľa šiat a doplnkov vašej partnerky. To znamená, že ak má partnerka napríklad fialové šaty a strieborné listová kabelka, zladíte sa tá, že si oblečte tmavofialovú košeľu s univerzálnou manžetou a striebornú kravatu.

Ženích

Chcete sa odlíšiť od ostatných mužov na svadbe a vyzerať naozaj slávnostne? Oblečte si slávnostnú košeľu. Tá sa od obyčajnej košele odlišuje tým, že má manžety rukáve, ku ktorým sa dajú zapnúť len manžetové gombíky. Ďalej má slávnostné košele kryciu pásku košeľových gombíka, ktorej sa hovorí léga. Farbu košele jednoducho vyberte podľa farby svadobných šiat nevesty, nie podľa výzdoby vašej svadobnej tabule. Rovnako tak laďte kravatu, prípadne svadobné vestu a vreckovka. Aké vybrať ku slávnostnej košeli manžetové gombíky? Spravidla sa manžetové gombíky vnímajú ako šperk. Preto buďte s výberom opatrní a vyberajte je v tvare a farbe ako máte napríklad hodinky, prsteň a sponu opasku.

Svadobný hosť

Ak idete na svadbu ako svadobný hosť, máte väčšiu pole pôsobnosti. Môžete si vziať košeľu klasickú, alebo slávnostné. Pozrite sa na aktuálnu ponuku pánskych košieľ. Čo sa týka farby košele, odporúčame svetlé a pestré farby, ako je zelená, ružová, svetlomodrá, fialová a podobné. Svadba je predsa oslavná udalosť a veselé farby to jedine podporí. Hoci žiadna žena nesmie byť na svadbe oblečená do bielych šiat, muži si môžu obliecť košeľu v bielej farbe. Prečo? Muži nikdy nemali pestré farby košieľ a biela predstavovala čistotu a spoločenské postavenie. Bielou košeľou teda nič, nikde a nikdy nepokazíte. Teplé počasie vás priamo nabáda k tomu, aby ste si pod oblek vzali košeľu s krátkym rukávom. Áno, môže byť, ale pozor. Po prvé si košeľu s krátkym rukávom môžete obliecť po obrade a obede, teda po formálnej časti. Po druhé si na košeľu s krátkym rukávom nesmiete obliecť sako. Je to podľa spoločenskej etikety nevhodné a tiež by ste vyzeral, že máte veľké sako. Z rukávov saká musí totiž vyčnievať manžety košele.

Študent

Na skúšajúci robíte dojem nielen svojimi vedomosťami, ale tiež tým ako vyzeráte. Preto neprovokujte a oblečte si košeľu iba bielu. Žiadne vzory, žiadne farby. Prečo? Biela košeľa je znakom čistoty a poriadku. K nej si uviažte kravatu v nevýrazné farbe, ako je napríklad svetlo modrá, zelená či fialová. Vďaka tomuto nenápadnému oblečenie vyvoláte na skúšajúci dojem, že ste sa poctivo pripravil. Ak ste bol rebel, minimálne z vás budú tak prekvapení, že vás nebudú mať potrebu na skúške moc dusiť.

Facebook Comments

Post a comment