Zima je ročným obdobím, kedy je počasie nielen chladné, ale často aj nevyspytateľné. Ľudia, ktorí pracujú v exteriéri by sa na ňu mali veľmi dobre pripraviť a oblečenie by nemali v žiadnom prípade podceňovať. Počas najchladnejších dní máme mať k dispozícii zimnú obuv, ktorá nás ochráni pred mrazom, ale aj vlhkom.

Nezabúdajte aj na nepremokavosť

Nielen v kategórii pracovné odevy, ale aj zimná pracovná obuv sa stretávame s výrazom vode odolná, inými slovami nepremokavá. V praxi takáto obuv vyzerá tak, že má povrch upravený s cieľom odolávať tlaku vody. Treba si uvedomiť, že nie každá pracovná obuv na zimu má túto funkciu a pri kúpe si to treba prezistiť. Zimné pracovné topánky sú nevyhnutnosťou najmä pre ľudí, ktorí trávia väčšiu časť pracovného času vonku a pohybujú sa nielen na staveniskách, ale aj na cestnej komunikácii. Vyhýbať sa mlákam, mokrej tráve a snehu je väčšinou nemožné a zložité. Aby ste nemuseli mať oči na stopkách, zaobstarajte si špeciálnu obuv, ktorá vás ochráni počas dlhých hodín. Tento druh obuvi má často špeciálnu membránu, ktorá chráni prieniku vody dovnútra. Každá membrána je iná, no tie najkvalitnejšie sa vyznačujú nepremokavosťou, priedušnosťou a aj odolnosťou voči vetru. Zaujímavosťou je, že viacerí výrobcovia takejto obuvi vyvinuli už aj vlastné membrány, ktoré sú na trhu veľmi úspešné a obľúbené.

Pozor aj na tepelno-izolačné vlastnosti

Pri celodennej práci nie je dôležitá len nepremokavosť, ale aj udržiavanie tepla. Nikomu by nebolo príjemné, ak by musel niekoľko hodín trpieť zimu, ktorá je zvlášť v oblasti nôh nepríjemná. Riešením je zateplená pracovná obuv, ktorá však vyzerá inak, ako klasické topánky. Neočakávajte zateplenie pomocou kožušiny, ktoré sa používa len výnimočne z dôvodu straty účinnosti po krátkom čase. Zimná obuv by mala byť zateplená iným spôsobom, na ktorý sa môžete stopercentne spoľahnúť. Viac ako kožušina je dôležitá samotná hrúbka kože, ktorá by mala mať minimálne 2 mm a vnútorná podšívka v topánke. Dôležitým doplnkom v rámci zimnej pracovnej obuvi sú aj ponožky a vnútorné stielky. Tie by mali mať dobrú funkciu odsávania potu, čím dokážu nohy udržať dokonale teplé a suché. Pri výbere sa nebojte poradiť s odborníkom, ktorý sa do problematiky vyzná. Jeho pomoc je zárukou vašej spokojnosti a najmä pohodlia a zdravia.