Aj keď človek sám seba považuje za pána tvorstva, nedokáže ani zďaleka to, čo sama príroda. Tá rieši záhady a vie sa vysporiadať s problémami, s ktorými si neporadí ani človek so svojimi znalosťami a rozumom. Chcete poznať konkrétny príklad? Prinášame Vám teda výber technológií a vynálezov, ktoré sú inšpirované práve samotnou Pani Prírodou.

Dollarphotoclub_64843068

Suchý zips

Tento vynález uzrel svetlo sveta potom, čo švajčiarsky inžinier Georges de Mastral poľoval v roku 1941 v Alpách. Po návrate z poľovačky si všimol, že srsť jeho psa je posiata bodliakmi. Rozhodol sa teda pod mikroskopom preskúmať ako je možné, že sa bodliaky na srsti tak dobre držia. Príčinou sú – ako inak – háčiky na konci ostní bodliaka. Snaha skopírovať tento nápad prírody sa mu vyplatila až v roku 1951, keď konečne vznikol suchý zips z nylonu.

 

Japonský vlak Šinkansen

Japonský inžinier Eiji Nakatsu sa pri vylepšovaní rýchlovlaku Šinkansen nechal inšpirovať, okrem iných zvierat, aj vtáčikom menom rybárik. Problémom rýchlovlaku bola totiž obrovská zmena tlaku napríklad pri výjazde z tunela, pričom vznikali tlakové vlny produkujúce veľký hluk. Rybárik je známy tým, že pri ponáraní sa za rybami je schopný zmiznúť pod hladinou a nevyrobiť ani vlnku. Nos vlaku Šinkansen bol preto prerobený do podoby nosu rybárika. Vďaka tomu sa výrazne znížila hlučnosť a vlak navyše dokáže jazdiť vyššou rýchlosťou.

 

„Žraločie“ plavky

Plavky inšpirované kožou žraloka sú vyrábané zo špeciálnych materiálov tak, aby pri plávaní dochádzalo k čo najmenšiemu treniu. Vďaka nim tiež plavec spotrebuje pri plávaní menej energie. Prvý krát boli plavky použité na olympijských hrách no dnes sú vyrábané i komerčne. Bolo zistené, že znižujú odpor vody o 3 percentá.

 

Púštny chrobák a jeho zbieranie hmly

V Namíbijskej púšti žije chrobák, ktorý povrchom svojho tela zbiera kvapôčky rosy. Tie sú potom odvádzané do jeho úst a tak je hmla pre chrobáka vlastne zdrojom pitnej vody. Telom tohto chrobáka sa inšpiroval vedec Kitae Pak z Univerzity v Soule, ktorý navrhol akúsi nádobu na zbieranie rosy. Je vyrobená z kovu a rosu odvádza drážkami na povrchu priamo do fľaše, ktorá je jej súčasťou. Táto nádoba je tak ideálna pre ľudí žijúcich na púšti s nedostatkom pitnej vody.

 

Takýchto nápadov inšpirovaných prírodou je omnoho viac. Stačí si spomenúť na krídla lietadiel, ktorých vynález bol inšpirovaný vtáčími krídlami. Alebo displeje telefónov, ktoré neodrážajú takmer žiadne svetlo a sú tak omnoho lepšie čitateľné. Tie sú inšpirované štruktúrou krídel motýľa Greta Oto. Príroda je jednoducho plná zázrakov. Čo poviete?

 

FOTO:  © joyfuji / Dollar Photo Club

 

Facebook Comments

Post a comment