Uvažujete o výlete, počas ktorého nevyužijete hotely? Prespať v stane zopár nocí nie je zlý nápad. Podobné dovolenky priťahujú hlavne mladšie ročníky, keďže spanie v aute je predsa len trochu nepohodlné. Aby ste si dovolenku v aute spravili komfortnú v rámci možností, vyskúšajte nasledujúce tipy.

Bez prípravy to nepôjde

Cestovanie autom vyžaduje prípravu. Vozidlo musí byť technicky v poriadku. Kontrolu potrebujú najlacnejšie pneumatiky i tie najdrahšie, skontrolujte batériu, svetlomety, investujte do diagnostiky motora. Kúpte si kvalitné spacie vaky. Ideálne je, keď so sebou pribalíte aj matrac. Ten vyrovná výškové rozdiely sedačiek. Keď nemáte vo vozidle dosť miesta, kúpte si matrace nafukovacie. Alebo skúste zmeniť spanie v aute na spanie na aute. Alternatívou k spaniu v aute je autostan. V stane na auto sa budete cítiť ako v hoteli a budete tiež maximálne mobilní. Autostan na aute vyzerá na prvý pohľad ako strešné boxy Northline.

Pred tým, ako vyrazíte na cesty. Vyskúšajte si spanie nanečisto. V niektorých vozidlách je možné sklopiť len zadné sedadlá. Na spanie by ste mali mať toľko miesta, aby ste dokázali vystrieť nohy. Víťazmi sú majitelia SUV, ktorí sa zaručene vyspia v priestrannom interiéri auta. Keď cestujete v lete, myslite na vetranie počas spánku. V aute sa dokáže vytvoriť veľmi horúci vzduch, takže sa vám zíde ventilátor. Možné je zakúpiť taký, ktorý sa poháňa solárne. Pozor na to, že po sklopení sedadiel zostane v aute málo miesta na batožinu. Dobre si rozmyslite, čo si so sebou na dovolenku zbalíte.

Aby sa cestovanie nepredražilo

Môže sa stať, že síce ušetríte na hoteloch, ale zaplatíte pokutu vyššiu ako stoja nové zimné pneumatiky. V niektorých krajinách je spanie nadivoko zakázané. Dokonca ani na Slovensku nie ste pred pokutou chránení, spanie nadivoko nie je u nás dovolené. Prespať však môžete v Českej republike, Poľsku alebo Bulharsku. Pri hľadaní vhodného miesta nájdete rady na internete. Skvelé je vyhľadať menšiu farmu a za poplatok zaparkovať blízko domu. Budete mať prístup k vode a toalete.

Čo si zbaliť do kufra

Pri prespávaní v aute je najdôležitejšie spania samotné. Radšej uvoľnite miesto pre lôžkoviny a zoberte si menej oblečenia. Okrem spacieho vaku a matracov sa zídu vankúše. Niektorí ľudia nedokážu spať bez zatemnenia. Do výbavy dokúpte tienidlá na okná. Počas spania v aute môže byť problém elektrina. Bez mobilného telefónu sa veľa ľudí nezaobíde. Riešením je občasné prespanie v kempe alebo kúpa väčšej powerbanky. Ostatná výbava sa podobná tej pre klasických kemperov – plynový varič, skladacie príbory, hrniec či panvica, taniere a poháre. V lete osviežia vychladené nápoje uskladnené v prenosnej chladničke.