Všimli ste si počas kúpy pneumatík farebné štítky prilepené na ich dezén? Ide o informačný štítok pre motoristov. Údaje na štítkoch boli pre celú EU zjednotené, čo pomáha pri kúpe rozoznať vlastnosti pneumatík. Farebné piktogramy sú prehľadné, ale pre laika môže byť zložité pochopiť ich význam. Naučte sa spolu s nami rozoznať dôležité informácie o nových pneumatikách.

Označenie na pneumatikách

Niektoré údaje vyčítate priamo z pneumatík resp. z ich bočnice. Označenie pneumatík na bočnici informuje motoristov o vlastnostiach pneu ako je ich veľkosť, index nosnosti a rýchlosti. Ďalej sa z bočnice dozviete či sú pneumatiky určené na jazdu v zime, o parametroch ochranného lemu, smerovaniu vzorku pneumatík a dátume ich výroby.

Pre bežného motoristu sú dôležité hlavne prvé spomínané informácie. Veľkosť pneumatík musíte striktne dodržiavať. Nahliadnite do technického preukazu a zistíte, aké pneumatiky sú vhodné pre váš model vozidla. Rýchlostný index a index nosnosti sa neoplatí prekračovať. Hrozí pretrhnutie pneumatík či ich rýchle ojazdenie. Indexy nosnosti a rýchlosti je nutné preveriť v tabuľkách, pretože sú na pneumatike uvedené v normalizovaných kódoch.

Komplexné informácie o pneumatikách

Komplexné informácie o vlastnostiach pneumatík sú zhrnuté na štítkoch. Od roku 2012 musia všetky výrobcovia predávajúci pneumatiky v EU prikladať k novým pneumatikám štítky. Rovnako ako je dôležitý tlak a snímač tlaku pneumatík pre spotrebu vozidla,  dôležitý je tiež valivý odpor. Práve valivý odpor je prvým údajom na štítkoch.

Valivý odpor má vplyv nielen na spotrebu, ale tiež na so spotrebou súvisiace emisie CO2. Valivý odpor je veľmi dôležitý u všetkých vozidiel, no u ťažších si dávajte na tento údaj veľký pozor. Napríklad pri elektrických vozidlách dokáže valivý odpor veľmi vplývať na dojazd. Informácie o valivom odpore sú označene triedami A až E, kedy A znamená najnižší valivý odpor.

Druhým údajom na štítku sú informácie o priľnavosti na mokrej vozovke. Opäť sa rozlišuje trieda A až E. U zimných pneumatikách sa dozviete tiež informáciu o priľnavosti na snehu a ľade. Zimné pneumatiky majú na štítku piktogram navyše v podobe snehovej vločky na štíte. Ide o pneumatiky preverené v zimných podmienkach. Myslite na to, že v horách v zime okrem pneumatík budete potrebovať snehové reťaze.

Posledným údajom je piktogram pneumatiky s decibelmi. Vonkajšia hlučnosť pneumatík je dôležitá pri dlhšej jazde, kedy zvuk odvádza pozornosť šoféra. Hlučnosť pneumatík je zaradená do tried A až C.

 

Facebook Comments

Comments are closed.