Práca vonku počas jesenných a zimných mesiacov môže spôsobiť vám alebo vašim zamestnancom zdravotné problémy od prechladnutia až po podchladenie alebo omrzliny. Ako si teda zvoliť to najvhodnejšie pracovné oblečenie na zimu a chrániť sa pri práci vonku v tých najchladnejších dňoch?
Umelé vlákna
Keď už vyberáte pracovné odevy na prácu v zime dajte prednosť umelým vláknam a takým materiálom, ktoré nesajú vodu. Najhoršou voľbou je preto bavlna. Poohliadnite sa preto napríklad po vlne, polyesterovom fleece, alebo po tkanine z polypropylénu a iných umelých vlákien. Výber materiálov závisí od konkrétnej vrstvy oblečenia.
Chlad a zimu pri práci si najviac “užijú” murári, montéri oceľových konštrukcií, pracovníci pri práci na cestných komunikáciách a mnoho ďalších pracovných profesií. Títo zamestnanci by mali vedieť, že majú nárok na špeciálne podmienky, ktoré im zo zákona musí zabezpečiť zamestnávateľ. Firma im musí poskytnúť napríklad teplý nápoj, ochranné oblečenie, častejšie prestávky a miesto, kde sa môžu zahriať.
Neexistuje zlé počasie
Iba zle oblečený pracovník ? Pri práci vonku je potrebné dbať na to aby vás udržalo v teple a suchu. Je ideálne obliecť si viacero priliehavých vrstiev, ktoré vám umožnia obliekať alebo vyzliekať jednotlivé vrstvy odevu podľa potreby a prispôsobiť ho tak zmenám počasia, ale aj intenzite vašej pracovnej aktivity.
Chlad a zimu pri práci sú najviac vystavení murári, montéri oceľových konštrukcií, pracovníci na cestných komunikáciách a mnohí ďalší.
Ako je sa najlepšie “vrstviť“?
- Prvá vrstva: Túto vrstvu môžeme nazývať aj komfortnou. Dotýka sa priamo tela a odvádza pot tele a jej úlohou je odviesť pot z pokožky na ďalšiu vrstvu a udržiavať tak telo v suchu a teple. Pri aktívnej práci je najlepšie sa poobhliadnuť po spodnom prádle, ktoré je z zo špeciálnych umelých vlákien, prípadne merina. Spodné prádlo by malo byť priliehavé. Pozor však na príliš tesné – to vás môže obmedzovať v pohybe.
- Druhá vrstva (zatepľovacia/izolačná): Jej úlohou je odviesť vlhosť z prvej vrstvy a udržať telo v teple. Materiál druhej by mal byť ľahké, nenasiakavé, priedušné a rýchloschnúce. Odporúčame použiť (fleece) flísové mikiny.
- Tretia vrstva (ochranná): Myslite na to, že táto vrstva vás bude chrániť pred vetrom a dažďom, preto by mala byť nepremokavá, no zároveň dostatočne priedušná, aby ste sa pod ňou nepotili. Preto sa na vrchnú vrstvu pracovných búnd používajú rôzne materiály s membránou alebo s impregnáciou. Hodnota nepremokavosti je udávaná výškou vodného stĺpca, ktorý udáva (v mm) a vyjadruje, koľko vody bunda znesie, kým cez ňu začnú prenikať prvé kvapôčky vody. Priedušnosť sa meria množstvom vodnej pary, ktorú tkanina prepustí za časovú jednotku.
Veríme, že vám článok pomôže s výberom, no ak si stále neviete s výberom pracovného oblečenia poradiť, napíšte nám a my vám pomôžeme. Vždy je lepšie sa poradiť so špecialistami aby ste sa náhodou nezmýlili pri nákupe. Radi vám poradíme tak, aby ste boli absolútne v bezpečí.
Facebook Comments