Chrániť pokožku pred účinkami inkontinencie je naozaj dôležité. Správnym prístupom môžete predísť bolestivým a nepekným infekciám. Zabránite tak aj nepohodliu a závažným komplikáciám. Koža je najväčší orgán v ľudskom tele, ktorý plní rad životne dôležitých funkcií, no nie vždy sa jej dostane starostlivosti, akú si zaslúži. Aj preto nás bude v tomto článku zaujímať najmä ochrana pokožky pri inkontinencii.
Koža potrebuje dýchať
Vzhľadom k tomu, že koža uvoľňuje neustále cez potné žľazy vodu, je potrebná aspoň minimálna cirkulácia vzduchu. Ak pokožka nemôže dýchať a vlhkosť sa sústredí v určitých partiách, kožné bunky takpovediac napučia a stratia svoju štruktúru. Koža sa sparí a ochranný plášť je narušený. To je ideálny stav pre vstup baktérií, ktoré môžu spôsobiť začervenanie a podráždenie. Moč a pot majú vplyv na epidermis, a teda vrchnú vrstvu kože (vodotesný obal tela). Kyselina, ktorá sa dostáva z tela von práve prostredníctvom telesných tekutín, plášť oslabuje, čo zase favorizuje nárast infekčných ochorení a zápalov.
Agresívne zložky
Ureáza je enzým štiepiaci močovinu na amoniak a oxid uhličitý. Pod ich vplyvom dochádza k alkalizácii okolitého prostredia. Ureáza produkuje niektoré baktérie. Opäť je ohrozený ochranný plášť kože, čím sa znižuje jeho schopnosť bojovať proti baktériám a plesniam. Zrelá pleť je náchylná k podráždeniu a alergiám. Pokiaľ trpíte inkontinenciou, riziko sa niekoľkokrát znásobí. V tesnom styku s pokožkou spôsobia alergény začervenanie a dermatitídu (zápal). Vzhľadom k tomu, že staršia pleť sa stáva porézna (majúca jemné póry), nebezpečenstvo prieniku do pokožky narastá. Takto sa vytvárajú ekzémy.
Alkalické čistiace prostriedky
Na trhu sú rôzne inkontinenčné pomôcky, ktoré prinášajú inkontinentnej osobe komfortný život. Často sa ale zabúda na to najpodstatnejšie, na dôkladnú a správnu hygienu. Čistenie pokožky by malo prebiehať u inkontinentnej osoby oveľa častejšie než je bežne zvykom. Koža ale stráca pod vplyvom pravidelného umývania prírodné lipidy, čím sa kožná bariéra iba ďalej oslabuje. Efekt je omnoho silnejší, ak použijete alkalické prostriedky, ktoré dobre neopláchnete. S pribúdajúcim vekom sa koža obnovuje naozaj iba veľmi pomaly. Podvýživa, nedostatok esenciálnych stopových prvkov a vitamínov oživenie pokožky ešte viac spomaľujú. Aj preto si treba obstarať vhodné produkty.
Ochorenie, ktoré trápi milióny ľudí
Koža je orgán, ktorý pokrýva ľudské telo. Môže mať rozlohu 1,5 až 2,0 m2. Plní viaceré funkcie (ochrannú, senzorickú, imunitnú a termoregulačnú) a skladá sa z troch vzájomne prepojených vrstiev (epidermis, dermis a podkožná vrstva). Akékoľvek poškodenie kože môže ohroziť ochrannú bariéru a viesť k rade nepríjemných efektov (infekcie, nepohodlie, poruchy kože). Jedným z najzávažnejších príčin, ktoré vedú k rozpadu kožu, je práve inkontinencia. Toto ochorenie môže znamenať oslabenie zdravotného stavu a sadu ďalších chorôb, ktoré vedú k nechcenému úniku moču z močového mechúra (poznáme aj fekálnu inkontinenciu – únik výlučkov z hrubého čreva). Na celom svete je takmer 400 miliónov inkontinentných osôb. Počet však môže byť oveľa vyšší, pretože drvivá väčšina so svojím ochorením nič nerobí a nikdy sa k nemu neprizná. Nedostatočné alebo zlé liečenie inkontinencie môže viesť nakoniec k strate vlastnej dôstojnosti, predĺženému pobytu v nemocnici a zvýšeným nákladom na starostlivosť.
Ochrana kože
Zachovanie integrity kože je veľmi dôležité, a to najmä u osôb, ktoré ju pravidelne vystavujú dráždivým telesným tekutinám. Na problémové partie sa odporúča nanášať ochranná vrstva. Dovolíme si odporučiť napríklad zinkový krém TENA, ktorý poskytuje účinnú antiseptickú ochranu. Upokojuje, regeneruje a chráni podráždenú pokožku. Neobsahuje žiadne parfumy a konzervačné látky. Pokožku je nutné opláchnuť vždy po úniku moču, preto so sebou noste vždy vlhčené utierky, hoci ste aj použili absorpčné vložky. Vopred si ale overte, že nemáte na ne alergiu. Nepoužívajte dráždivé prostriedky s obsahom alkoholu. Základom je, aby koža zostala suchá a hydratovaná. Vyhnite sa zapareninám a akémukoľvek porušeniu kože. Keď sa po umytí sušíte, netrite uterákom príliš silno, iba jemne vysajte nadmernú vlhkosť.
Nezabúdajte na to, že podobným ochorením trpia milióny ďalších ľudí a väčšine z nich sa s ním darí úspešne bojovať. Dokonca je možné aj úplné vyliečenie (zmenou životného štýlu a posilňovaním svalov panvového dna). Keď sa budete skrývať, nikomu tým nepomôžete. Naberte odvahu a zájdite za špecialistom, ktorý sa bude snažiť nájsť najvhodnejšiu formu liečby.
Autorské právo: andreypopov / 123RF Reklamní fotografie
Facebook Comments