Vlastniť vodný skúter neznamená len možnosť jazdiť vo vysokej rýchlosti. So skútrom sa dajú robiť rôzne triky a adrenalínové kúsky. Skútre sa vyrábajú vo viacerých verziách, a preto sa dá jazda užiť vo dvojici alebo počas rybačky. Čo všetko váš skúter dokáže?

História vodného skútra

Vodný  skúter vznikol ako ľahké plavidlo, ktoré malo slúžiť predovšetkým záchranárom.  Prvé vodné skútre brázdili hladiny vodných tokov v 70. rokoch minulého storočia. Už od svojho počiatku vynikali skútre jednoduchou ovládateľnosťou. Skútre sa postupne technicky vylepšovali a z plavidla pre jednu osobu, ktorá ho musela riadiť v stoje, vznikali modely pre troch či dokonca štyroch ľudí. V súčasnosti sa skútre využívajú hlavne na zábavu. Najznámejšie značky sú vodné skútre Sead-Doo a Kawasaki.

Na skútri sa môžete poriadne odviazať

Skúter je podobne ako štvorkolka určený pre zábavu a prekonávanie adrenalínových hraníc. Ak vás nebaví klasická jazda, vyskúšajte vodný skúter riadiť v stoje. Možno zopárkrát spadnete alebo sa prevrátite, čo znamená ešte väčšiu zábavu. Na ovládanie skútra v stoje potrebujte fyzickú silu a schopnosť zachovať stabilitu v zákrutách. V niektorých vodných areáloch nájdete trasy s bójkami, ktoré vám dobre poslúžia ako styčné body na prudké zatáčanie. Menšie a ľahšie skútre umožňujú svojmu jazdcovi ešte niečo navyše – urobiť salto dozadu. Na tento trik potrebujete značný tréning a so skútrom musíte byť naozaj zohratí. Skúšať salto by ste nemali bez prilby a záchrannej vesty. Pozor na úder do hlavy, ktorý by pre vás mohol byť fatálny.

Vodné skútre nielen na plavenie

Vodné skútre sa dajú využiť i ako pomôcka pri iných vodných športoch. Dokážu utiahnuť vodného lyžiara alebo wateboard. Špeciálne modely sú určené pre rybárov. Takéto vodné skútre disponujú navigáciou, stojanmi pre prúty a chladničkou. Väčšie stroje pre troch sú určené pre rodinnú zábavu. V prípade, že chcete na skútroch jazdiť mimo vyznačeného areálu, musíte si spraviť kurz a získať preukaz vodcu malého plavidla. Vždy jazdite iba na povolených vodných tokoch a nikdy nie pod vplyvom alkoholu. V prípade, že sa povolené trasy nachádzajú ďaleko od vášho bydliska, kúpte si model skútra, ktorý je možné previesť na prívesnom vozíku. Ak nad kúpou vodného skútra len uvažujete, môžete si vyskúšať plavbu na prenajatom stroji. Uvidíte, ako vám to na skútri ide a či vás riadenie skútra bude baviť.