Už ste to niekedy zažili? Fyzická nevoľnosť a pocit, že zomriete alebo sa zbláznite! Máte pocit, že všetko je odrazu zle a prežívate obrovský strach. Aj keď neviete, čoho konkrétne sa bojíte. S najväčšou pravdepodobnosťou prekonávate záchvat paniky. Býva často sprievodným javom depresie a dotýka sa tak dospelých, ako aj detí. Aké sú jeho príznaky?

 

Symptómy panického ataku

Ľudia, ktorí aspoň raz v živote prekonali záchvat paniky, uvádzajú približne rovnaké príznaky. Silné búšenie srdca, v dôsledku ktorého sa človek obáva infarktu. Hrôzou stiahnuté hrdlo a neschopnosť poriadne sa nadýchnuť. Tlak na hrudi, tŕpnutie končatín a dokonca aj hlavy, pre ktoré sa zas človek obáva porážky, resp. mozgovej príhody. Tieto príznaky sú doplnené silným potením, často aj triaškou, fyzickou nevoľnosťou, stratou orientácie a akoby stratou zmyslového vnímania. Postihnutí udávajú akýsi pocit nereálnosti a dojem, akoby sa s nimi vlnil celý svet. Naozaj nič príjemné. Ľudia postihovaní panickými záchvatmi dokonca uvádzajú, že v takej chvíli očakávajú smrť. Aj keď sú tieto príznaky naozaj hrozné, dajú sa riešiť.

Ako zvládnuť záchvat paniky

            Takýto záchvat Vás môže postihnúť raz za život, niekoľko krát týždenne alebo aj nikdy. V práci, na večierku, ale aj v posteli… Stretávajú sa s ním ľudia každého veku, rôznych postavení, vzdelania, či rodinného zázemia. Môže postihnúť tak dospelých, ako aj deti. Je spájaný s dlhodobou traumou, prežitým stresom, či pretrvávajúcou depresiou. Ako sa zachovať, keď sa panický atak objaví?

  1. Upokojte sa! V prvom rade si uvedomte, že nezomierate a ste v podstate zdravý. To je krok k úspechu. Možno to znie banálne, no uvedomenie si reálneho stavu veci je v tomto prípade veľmi dôležité. Ak to pomôže, opakujte si vetu: „Som zdravý, mám len záchvat paniky a nič sa mi nemôže stať“. Je to totiž skutočne pravda. Takýto záchvat nemá vplyv na Vaše zdravie. Určite teda nedostanete infarkt, ani mozgovú príhodu.
  1. Dýchajte správne. Hyperventilácia môže Váš stav ešte zhoršiť. Preto prestaňte príliš zhlboka dýchať. Zavrite ústa a dýchajte pokojne nosom. Môžete sa napríklad sústrediť na vydychovanie a tlak vzduchu vypúšťaného nosom na Vašu hornú peru.
  1. Sústreďte sa na niečo. Vrátite sa tak do reality a nenecháte svoju myseľ túlať sa. Napríklad si obzerajte obraz na stene a opisujte ho, menujte farby na ňom… Hovorte si ich hoci aj nahlas, aby ste zamestnali myseľ.
  1. Požiadajte o spoločnosť. Ak máte pri sebe priateľov alebo rodinu, priznajte sa so svojim problémom a požiadajte ich, aby boli pri Vás, aby sa s Vami rozprávali a snažili sa Vás upútať.
  1. Užívajte magnézium. Jeho chronický nedostatok môže zapríčiňovať záchvaty paniky.

Verte, že tieto techniky naozaj fungujú. Zo všetkého najdôležitejšie je však uvedomenie si stavu. Jednoducho si priznajte, že máte záchvat paniky a opakujte si, že ho zvládnete. Ak sa Vám tieto stavy opakujú pričasto, neváhajte sa porozprávať s psychológom alebo psychiatrom. Neuveríte, koľko ľudí rieši podobný problém!

 

FOTO:  © Shakzu / Dollar Photo Club

Facebook Comments

Post a comment