Možno sa Vám už tiež zdalo, že pomerne nová žehlička nevykonáva svoju funkciu tak, ako by mala. Oblečenie nie je dostatočne vyžehlené, žehlička na ňom zanecháva stopy a škvrny, prípadne sa na kusy látky lepí. Je to preto, že je zanesená! Netreba kupovať novú žehličku. Stačí sa o ňu poriadne starať a občas ju zbaviť nečistôt. Poradíme Vám, ako na to.

 

Toto robte pravidelne

Neznamená to, že po každom žehlení musíte svoju  žehličku prácne drhnúť. Stačí zopár jednoduchých pravidelných úkonov a žehlička sa nebude zanášať. Vydrží Vám tak omnoho dlhšie ako nová.

  • Raz za čas (napríklad po každom desiatom žehlení), pretrite kovovú plochu žehličky roztokom octu a soli v rovnakom pomere. Namočte v roztoku handričku a pošúchajte žehliacu plochu. Pridať môžete aj trošku sódy bikarbóny. Predídete tak lepeniu oblečenia na žehličku.
  • Na žehlenie parnými žehličkami používajte destilovanú vodu. Zabránite tak usádzaniu minerálov na žehličke, čím predídete bielym škvrnám.
  • Taktiež po žehlení z nádržky žehličky vylejte prebytočnú vodu. Rovnako tým zabránite zbytočným usadeninám, ale aj nebezpečnému hrdzaveniu, ktoré by mohlo žehličku nadobro vyradiť z prevádzky.
  • Ak sa minerály na žehličke predsa len usadia, vyčistíte ich vatovou tyčinkou. Tú namočte do roztoku s čistiacim prostriedkom a dôsledne vyčistite dierky na žehliacej ploche žehličky.

Nezabúdajte občas vyčistiť aj plastové časti žehličky. Ak budú špinavé, nečistoty by ste rukami mohli preniesť na vypratú bielizeň.

V prípade „nehody“

Ak sa Vám podarí spáliť oblečenie a jeho kúsky ostanú na ploche žehličky, okamžite žehličku vytiahnite z elektrickej zásuvky. Kým je ešte horúca, studenou mokrou špongiou po nej prejdite. V dôsledku zmeny teploty sa látka odlepí. Zvyšky vyčistíte jedlou sódou a jemnou drôtenkou.

Ak žehlička zanecháva na oblečení fľaky, zrejme pochádzajú z usadenín alebo z hrdze v kanálikoch, ktorými sa para dostáva na bielizeň. Nádržku žehličky naplňte roztokom vody a octu v rovnakom pomere. Žehličku zapnite a počkajte, kým sa roztok odparí. Postup potom opakujte len s destilovanou vodou, kým sa nezbavíte zápachu octu. Nakoniec plochu žehličky umyte jemným čistiacim alebo mydlovým roztokom a handričkou.

 

FOTO:  © Sergey Ryzhov / Dollar Photo Club

 

Facebook Comments

Post a comment