Prečo sú zlaté náramky či náušnice z 9-karátového zlata u nás stále menej  obľúbené? Možno sú za tým tradície a zvyklosti, mnohí však radšej zaplatia viac, len aby ich zlatý šperk spĺňal všetky atribúty, ktoré má zlatý šperk spĺňať. Predsa len, väčšina ľudí stále vníma zlato skrz karáty, a tak čím je ich viac, tým má pre nich šperk vyššiu hodnotu.

 

14-karátové zlato je najobľúbenejšie

zlaty-naramok-darnell-3Najviac používané zlato v šperkárstve je stále 14-karátové zlato, ktoré je označované puncovým číslom 585. Okrem toho sa využíva aj  9-karátové zlato (375), ktoré je však podľa mnohých zlato menej kvalitné a 18-karátové zlato (750), ktoré je zasa kvalitné až tak, že si ho veľa ľudí nemôže dovoliť. V zásade platí jednoduchá rovnica – čím viac čistého rýdzeho zlata šperk obsahuje, tým viac má karátov, a teda aj vyššiu cenu. Zlaté náramky alebo iné šperky zo 14-karátového zlata sa tak dodnes tešia najväčšej obľube, minimálne u nás určite.

 

9-karátové zlato u nás

Istotne to ovplyvňuje aj fakt, že až do roku 2013 sa na Slovensku nemohlo predávať nižšie ako 14-karátové zlato. Až po podpise zákona o puncovníctve a skúšaní drahých kovov (tzv. Puncový zákon) sa aj na Slovensku umožnilo predávať 9-karátového zlato (375), ktoré je napríklad v Nemecku veľmi vyhľadávané. Slováci sú však vo vzťahu k zlatým šperkom obsahujúcim „iba“ 9 karátov dosť skeptickí. A preto sa radšej obdarujú náušnicami vyššej hodnoty, len aby nič neriskovali.

A čoho sa to vlastne tak obávajú?

 

 

Zopár faktov o 9-karátovom zlate

zlate-nausnice-titaia-z-bieleho-zlata-4V 1 kilograme zlatníckej zliatiny 9-karátového zlata sa nachádza 375 gramov rýdzeho zlata. Zvyšok tvoria iné kovy, najčastejšie je to striebro a meď. 9-karátové zlato obsahuje menej rýdzeho zlata ako zlato 14-karátové či 18-karátové. Je však treba objektívne povedať, že na prvý pohľad nie sú zrejmé žiadne viditeľné rozdiely. Faktom však je, že 9-karátové zlato je mäkšie, a teda je náchylnejšie na poškodenie. Toto zlato býva sfarbené viac do červena a pravidelným nosením sa skôr zanesie. Aj preto je stále, predovšetkým medzi zlatníkmi, menej obľúbené. Kto ho však obľubuje, sú predajcovia, keďže šperky z 9-karátového zlata sú lacnejšie. A čoraz viac si ho vyberajú aj zákazníci, keďže 9-karátový šperk je lacnejší aj o 20 až 25 % v porovnaní so zlatom 14-karátovým.
Je na každom, koľko sa rozhodne investovať do zlatého šperku. Pravdou ale ostáva, že čím rýdzejšie zlato šperk obsahuje, tým je odolnejší a kvalitnejší.

Facebook Comments

Post a comment