Rafting – kde sa vzal tento adrenalínový šport, ktorý si zamilovalo už toľko ľudí? Patríte k nim aj Vy? Poznáte však históriu raftingu? Prezradíme Vám čosi viac o tomto stále obľúbenejšom vodnom športe.

 

Rafting dnes

Ako už bolo spomenuté, rafting je adrenalínový vodný šport, pri ktorom sa splavuje divoká rieka na gumených nafukovacích člnoch. Súťažiť medzi sebou môže dvoj- až šesť-členná posádka (buď v zjazde, šprinte, slalome alebo Head 2 Head disciplíne). Je dobré zdôrazniť, že aj vďaka obľúbenosti raftingu sa divoká voda stáva čoraz dostupnejšou pre verejnosť. Nečudo, že v súčasnosti nastal doslova boom raftovania, či už športového, komerčného alebo expedičného splavovania na divokých riekach po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Najobľúbenejší je nepochybne rafting Vysoké Tatry na rieke Belá, no rovnako tak sa teší obrovskej obľube rafting v Čuňove neďaleko Bratislavy, pričom tento umelo vytvorený areál patrí k top areálom vodných športov vrámci celého sveta.

 

Rafting – kde sa vzal?

Ako a kde však rafting vznikol? Možno viete a možno nie, že ako prví sa na rafting odhodlali americkí vojaci počas druhej svetovej vojny, ktorí si počas operácie v Alpách týmto spôsobom „uľahčovali“ zostup do dolín. Jednoducho splavili rieku na gumenom člne a bolo to. Zjavne sa im to zapáčilo, až tak, že po skončení vojny a návrate domov začali splavovať aj domáce rieky, tentokrát už len tak, zo zábavy.  To už bol iba krôčik od toho, aby sa z voľnočasovej aktivity zopár nadšencov stal plnohodnotný šport. A aj sa stal.

Prvé majstrovstvá sveta v raftovaní sa však uskutočnili až o veľa rokov neskôr, presne v roku 1989 a majstrovstvá Európy dokonca až v roku 1996. Rafting je teda pomerne mladý šport, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube. Právom možno preto povedať, že rafting je stále na vzostupe.

Jeho najväčší priaznivci sú presvedčení o tom, že by mu veľmi pomohlo aj zaradenie medzi olympijské športy, no bohužiaľ sa tak stále neudialo, a teda ani tento rok na olympiáde v Brazílii ešte profi rafterov neuvidíme.

 

Rafting na Slovensku

O dôvod naviac vyraziť si za raftingom na naše rieky. Čo tak skúsiť rafting na divokej rieke Belá? Pre menej odvážnych či pre Vás s nulovými skúsenosťami však odporúčame začať na inom, pokojnejšom vodnom toku. Rafting Čuňovo sa ukazuje ako ideálny pre všetkých, ktorí s raftovaním ešte len začínajú. Pokojný, umelo korigovaný tok je skvelým na zoznámenie sa s týmto jedinečným športom.

 

Tak zahoďte obavy a spoznajte na vlastnej koži silu a krásu raftovania!
Autorské právo: naumoid / 123RF Reklamní fotografie

Facebook Comments

Post a comment