Štúdium na vysokej škole patrí medzi tie najlepšie chvíle v živote. Dni vyvážené povinnosťami a zábavou, cez deň škola, večer spoločenský život. Jedného dňa to však príde – diplomová práca. Posledná práca, ktorou ukončíte svoje štúdium, teda v prípade, že vás o pár rokov nebude vyťažovať písanie rigoróznej práce. Bakalárka bola oproti diplomovke ešte hračka, ale čo robiť preto, aby aj písanie diplomovej práce bolo pre vás jednoduchšie? Existuje niekoľko spôsobov, ako si to uľahčiť. Ktoré to sú?

Vyberte si tému, ku ktorej máte vzťah

Ako je to na vašej fakulte? Môžete si vybrať tému, ktorú si vymyslíte sami, alebo máte zoznam fakultných tém, z ktorého si môžete vybrať? V každom prípade si vyberte tému, ku ktorej máte vzťah a bude vás jej písanie aspoň trochu baviť. Ostala na vás zo zoznamu posledná téma, o ktorej ani neviete, čo znamená? Aj to môže byť fajn, skúste ju spracovať tak, aby ste v nej obsiahli to, čo vás počas štúdia najviac bavilo. Vždy existujú chodníčky, ktoré vám pomôžu vynaliezť sa a spracovať tému tak, aby ste k nej mali vzťah.

Nepodceňujte rešerš

Prí písaní záverečnej práce je to ako pri varení – čím kvalitnejšie suroviny máte, tým chutnejšie jedlo uvaríte. Preto si dajte záležať na tom, aby ste mali relevantné, aktuálne informácie od skutočnej kapacity v danom odbore. Radšej investujte dva dni do hľadania kvalitných zdrojov, ako by ste sa potom mali trápiť s nekvalitnými informáciami.

Nepodceňujte štúdium témy

Nepíšte prácu tak, že si prečítate tri vety z knižky a potom ich parafrázujete vo svojej práci bez toho, aby ste mali celkový prehľad o téme. Najprv sa do toho ponorte, pochopte problematiku a až potom začnite písať. Týmto spôsobom vám to pôjde oveľa rýchlejšie, ako keby ste mali každý tretí riadok odbiehať ku knihe.

Začnite písať skôr

Jasné, začať písať skôr nie je nič jednoduché. Komu by sa chcelo, keď ešte máte dosť času? Radšej budete spomínať na to, ako vám interaktívna tabuľa s keramickým povrchom ukazovala prednášku vyučujúceho a vás nič netrápilo, miesto toho, aby ste sa pustili do práce. Naozaj, je lepšie začať písať skôr.

Veľa šťastia s tlačením

Zistiť tesne pred odovzdaním práce, že nemáte toner v tlačiarni, môže byť problém. Kúpte si tonerové kazety Samsung, ktoré vám vytlačia aj niekoľko tisíc strán. To na pár kópii diplomovky bude stačiť.

 

FOTO:  © Monkey Business / Dollar Photo Club

Facebook Comments

Post a comment