Vývoj nemožno len tak jednoducho zastaviť. Nevyhlo sa mu ani televízne vysielanie. Súčasnosť je v znamení postupného prechodu z analógového na digitálne vysielanie. Digitálny prenos však neprináša len vyššiu kvalitu. Ale predovšetkým nové možnosti.
Kým roky používaná analógová televízia dovoľuje prostredníctvom jednej frekvencie šíriť len jeden televízny program, nový systém umožňuje prenos niekoľkých naraz. A to televíznych, rozhlasových alebo dátových signálov. Všetko pomocou jedného kanála. Takýto akoby balík signálu možno označiť ako multiplex.
Zmena sa týka takmer každého
Nástup digitálnej televízie možno prirovnať k prechodu od čiernobielej k farebnej televízii. Odborníci sa zhodujú, že ide ešte o omnoho radikálnejší prechod. Digitálna televízia ovplyvňuje aj rôzne súvisiace odvetvia. Počítačový priemysel sa môže dokonca obávať, že nahradí klasický počítač ako vstupný bod do internetu.
Čo znamená analógová
Analógová televízia je vysielanie šírené analógovým signálom. Vysiela sa pomocou amplitúdovej alebo frekvenčnej modulácie vlny. Znie to komplikovane. Jednoducho povedané, televízny signál sa do televízneho prijímača privádza káblom. Alebo pripojením na anténu. A tento kábel sa volá koaxiál.
Čo znamená digitálna
Digitálna televízia je vysielanie šírené digitálnym signálom. Ako keby k vám do televízora prúdili nuly a jednotky. Signál privádza optický alebo iný kábel. Alebo ho prijímate anténou a vysiela ho digitálny vysielač.
Televízny prijímač potrebuje na príjem takého signálu dekóder. Po slovensky – prekladač. V súčasnosti digitalizuje takmer celá Európa. Analógové vysielanie pomaly, ale iste ustupuje. Digitálne vysielanie okrem televízneho prenosu dáva priestor aj novým funkciám a službám.
Aké sú rozdiely
Analógová televízia oproti tej digitálnej využíva prenos spojitého, teda analógového signálu. Digitálna zasa diskrétneho, teda digitálneho. Digitálna televízia je bezstratová a ekonomickejšia. Umožňuje poskytovanie rôznych služieb spojených s televíznym vysielaním. Dá sa povedať, že v prípade digitálneho prenosu platí jednoduchá rovnica. Čo do kábla vojde, z neho aj vyjde. Úplne bezo zmeny.
Samotného zákazníka, teda diváka či poslucháča, ani tak veľmi nezaujíma technika prenosu či spôsob jej financovania. Jediné, čo priamo pocíti pri prechode na digitálny prenos signálov, je jeho koncové zariadenie. A zmena v službách, ktoré mu poskytne.
Zariadenia určené na analógový príjem sú pre digitálnu televíziu nepoužiteľné. Prípadne použiteľné s malou úpravou. Treba si zaobstarať buď digitálny televízor, alebo set top box, ktorý dokáže spracovať digitálny signál.
V čom je digitál šikovnejší
Predstava, že digitálna televízia prináša len prenos obrazu a zvuku v digitálnej kvalite, je veľmi mylný. Okrem skvalitnenia televízneho signálu prináša hlavne nové interaktívne služby. Pokročilý systém DVB, konkrétne platforma MHP, prináša do domácností nové služby.
Sú nimi jednoduchý prehliadač webových stránok, odosielanie e-mailov, SMS správ, prezeranie JPG obrázkov alebo prehrávanie MP3 súborov. Samozrejmosťou je možnosť prenášať informácie o počasí. Či už pomocou starého teletextu, alebo prostredníctvom interaktívnych počítačových aplikácií superteletextom s 32-bitovou grafikou.
Azda najväčším prínosom novej platformy je interaktivita. Teda umožnenie spätného smeru komunikácie. Napríklad dial-up, LAN alebo iný spoj. Tiež odosielanie požiadaviek, platieb či internetový obchod. Ďalej rôzne súťaže a tipovanie. Nezanedbateľnou výhodou je aj možnosť zvýšiť počet šírených programov.
Dokonalý obraz je pre digitálnu televíziu samozrejmosť. Javy, ako povestné sneženie alebo zvláštni duchovia, typické pre analógové vysielanie, by ste tu nemali vidieť. Dokáže ale omnoho viac. Medzi najobľúbenejšie doplnkové funkcie patrí zastavenie a pretočenie programu, týždňový archív alebo videopožičovňa.
Ďalšími užitočnými funkciami sú hlavne:
- Elektronický programový sprievodca,
- mobilná TV aplikácia,
- kurzy mien,
- prezeranie fotografií z internetových služieb,
- nahrávanie,
- počasie,
- rádio,
- doplnkové prémiové balíky,
- web kamery,
- TV mozaika,
- teletext,
- RSS správy.
A ešte tá cena
Pri porovnávaní analógovej a digitálnej televízie treba na druhej strane pripomenúť aj cenu. Okrem technických a aplikačných výhod v oblasti služieb prináša digitálny spôsob vysielania aj vyššie nároky na financie. Preto digitálne vysielanie musí zároveň pre vysielateľov, ale najmä pre divákov priniesť niečo nové. Aby sa digitálna technológia stala atraktívnou. Aby všetci zúčastnení boli ochotní do novej technológie investovať.
Analóg sa ešte nekončí
Jednotliví operátori postupne vyraďujú z analógovej televízie ďalšie kanály. Predpokladá sa však, že ešte nejde o koniec poskytovania služby touto formou. Ponuku analógovej televízie už síce operátori nejaký čas nerozširujú. A pomaly pristupujú k jej obmedzovaniu. Zároveň sa ale snažia ponúkať náhradné riešenie.
Namiesto analógovej služby vytvorili náhradu. Funguje cez štandard DVB-T. Teda rovnaký, ako keby ste prijímali signál cez anténu. Na sledovanie programov nepotrebujete dekódovaciu kartu. Môžete ich prijímať aj na televízoroch bez satelitného prijímača. Podmienkou je, aby mali digitálny tuner. Čo pre predošlú analógovú ponuku nebolo treba.
Aj napriek tomu, že sa operátori dlhodobo snažia utlmovať analógovú televíziu a klientov preorientovať na digitálny príjem, takéto služby majú stále veľa zákazníkov. Takže to vyzerá, že analógovej televízii zatiaľ ešte úplne neodzvonilo.
Facebook Comments