Inkontinencia je problémom, ktorý netrápi ženy len v staršom veku. Samovoľný únik moču zažívajú napríklad aj mnohé počas tehotenstva či po pôrode. Ak vás trápi inkontinencia alebo sa jej obávate a neviete, ako jej predísť, prezradíme vám, čo ju spôsobuje a ako ju riešiť.
Tehotenstvo je obdobím v živote ženy, ktoré so sebou prináša neustále zmeny. Maternica sa počas gravidity zväčšuje, tkanivo a svalstvo malej panvy sa čoraz viac prekrvuje, v organizme prebiehajú neustále hormonálne zmeny. Je viac ako bežné, že tehotné ženy počas tohto obdobia pociťujú zvýšený tlak na močový mechúr a močové cesty.
Dôvod je pomerne jednoduchý, rastúce bábätko a zväčšujúca sa maternica zaberá čoraz viac miesta, niet sa potom čo diviť, že budúce mamičky zažívajú intenzívnu a častú potrebu ísť na toaletu. Stáva sa, že žena má pocit, že nestihne na záchod ani dobehnúť, vo vyššom štádiu tehotenstva sa u nej môže objaviť aj samovoľný únik moču.
Možno vás to prekvapí, no tento intímny problém netrápi len malé percento žien, práve naopak. Mnohé sa totiž s inkontinenciou nikomu nezveria a samovoľný únik moču neriešia dokonca ani s lekárom. Verte však, že inkontinencia je pomerne bežná súčasť tehotenského a popôrodného obdobia, preto nie sú na miesto pocity hanby.
Inkontinencia netrápi len staršie ženy
V prvom rade by ste mali vedieť, že drvivá väčšina tehotných žien bojuje s takzvanou stresovou inkontinenciou. To znamená, že panvové svalstvo je v dôsledku výrazných telesných zmien, ktoré prebiehajú počas tehotenstva a pôrodu, oslabené, žena tak nie je schopná zadržať moč aj napriek veľkej snahe.
Zvyčajne ide o mierny typ inkontinencie s pár kvapkami uniknutého moču. Niekedy sa však stáva, že žena môže zažívať aj intenzívnejší únik. Po pôrode by mali problémy s inkontinenciou ustúpiť a do ôsmich týždňov by mali úplne vymiznúť. Netreba podliehať panike, ak vás únik moču trápi aj po tomto období.
Každý organizmus je iný a telo si musí na zmeny zvykať. Taktiež je bežné, že ak žena porodila väčšie bábätko, alebo ak ide o niekoľký pôrod v poradí, podozrenie inkontinencie môže trvať aj viac ako tri mesiace. V každom prípade by ste mali o probléme informovať svojho lekára alebo gynekologičku pri najbližšej prehliadke. Ak sa vaša situácia nezlepšuje, vyhľadajte určite odbornú pomoc urológa.
Ako inkontinenciu riešiť?
Mnohé ženy sa snažia eliminovať problém s únikom moču obmedzením pitného režimu, tento nezdravý krok im však s inkontinenciou z dlhodobého hľadiska nepomôže a je skutočne nevhodný, najmä, ak žena dojčí. Namiesto toho by ste mali dbať na poriadny pitný režim, no čo v najväčšej možnej miere obmedzte kávu a alkohol. Odborníci tiež upozorňujú na citrusové plody, ktoré môžu podráždiť močový mechúr.
O zmiernenie prejavov inkontinencie či jej úplne odstránenie by sa žena mala pričiniť aj sama, a to formou cvičenia. Cviky na spevnenie panvového dna sú skvelým spôsobom, ako dostať svoje telo opäť do formy po náročnom pôrode a zároveň ako bojovať so samovoľným únikom moču. Často tento typ cvičenia nájdete aj pod názvom Kegelove cviky. V čom sú tak špeciálne?
Ide o súbor cvičení, ktoré treba vykonávať denne, cieľom je stiahnuť svaly panvového na niekoľko sekúnd, uvoľniť a opäť ich stiahnuť. Nie každá žena ich dokáže hneď nájsť, ide presne o tú istú skupinu svalov, ktorú používame, ak chceme zadržať moč. Ideálne je, keď svaly dokážeme stiahnuť na desať sekúnd s desiatimi opakovaniami. Výsledok by sa mal dostaviť zhruba za dva až štyri mesiace po pravidelnom cvičení. S cvikmi by ste však prestať nemali, sú totiž výbornou prevenciou pred návratom inkontinencie.
Naučte sa správne cviky
Je jasné, že tento intímny problém nezmizne zo dňa na deň, aj keď budete dodržiavať všetky zásady či cvičiť poctivo cviky na spevnenie panvového dňa. To ale ešte neznamená, že únik moču vám musí znepríjemňovať život a obmedzovať vás vo vašich aktivitách. Keďže je pomerne bežná inkontinencia aj u tehotných žien či čerstvých mamičiek, zdravotné pomôcky sa preto vo veľkej miere zameriavajú aj na túto skupinu. Využiť môžete špeciálne vložky či plienkové nohavičky pre ženy.
Vyberať by ste si mali podľa toho, aká je vaša intenzita samovoľného úniku moču. Dnešné produkty na inkontinenciu sú navrhnuté tak, aby sa dokonale prispôsobili ženskému telu a aby zabránili akémukoľvek zápachu, pretečeniu či vlhkosti. V žiadnom prípade sa preto nemusíte obávať, že by ste sa počas ich nosenia cítili nepohodlne alebo že by niekto spozoroval, že ich na sebe máte. Vďaka pokrokovým pomôckam na inkontinenciu si môžete užívať radosť z nového potomka naplno.
Facebook Comments