Nikto nie je rád svedkom dopravnej nehody a už vonkoncom nie je účastníkom. Aj takéto situácie však bohužiaľ patria k bežnému životu na cestá. Je pri tom úplne jedno či šoférujete nový Opel Corsa alebo starého žigulíka. Nehoda sa môže pritrafiť každému. Čo však robiť pre to aby sme im predišli? Predovšetkým treba vedieť čo je najčastejšou príčinou dopravných nehôd.

  1. Nepozornosť

Najčastejšou príčinou všetkých dopravných nehôd, ktoré vzniknú na Slovensku, je nepozornosť. Tá môže byť spôsobená rozličnými faktormi, ako je únava, nesústredenosť (ladenie rádia, hranie sa s mobilom atď.) či náhle vyrušenie. Potom vodiči často konštatujú už len vetou: “ja som ho nevidel”. Sadajte vždy preto za volant len čerstvo odpočinutý a plne koncentrovaný.

  1. Nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti

Druhou najčastejšie príčinou dopravných nehôd býva nedodržanie bezpečnej vzdialenosti. Aj keď nás v autoškolách učia, aby sme si nechávali väčší odstup, opak je často pravdou. Predovšetkým na našich diaľniciach, vďaka tomuto vznikajú veľakrát dopravné nehody. Vždy si preto nechajte aspoň 2 sekundy rozostup za vozidlom idúcim pred vami. Počas zhoršenej viditeľnosti vám odporúčame vzdialenosť aj zväčšiť.

  1. Otáčanie a cúvanie

Možno trochu prekvapivo sa pomerne vysoko umiestnili nehody spôsobené otáčaním a cúvaním. Aj keď pri takýchto nehodách neprichádza k veľkým a ťažkým nehodám, zničené auto v servise nepoteší nikoho. Preto pokiaľ vlastníte Opel Mokka alebo Opel Meriva, odporúčame vám používať parkovacieho asistenta.

  1. Neprispôsobenie sa stavu a povrchu vozovky

Táto príčina dopravných nehôd je tiež častá. Vodiči veľakrát neakceptujú zmenu počasia a tým pádom aj zmenu správania sa vozidla na ceste. Odporúčame vám preto nepreceňovať svoje schopnosti a technické možnosti vozidla.

 

  1. Nedanie prednosti v jazde

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že tieto dopravné nehody vznikajú z nepozornosti, často sa však k tomu pridáva aj fakt, že veľa vodičov nepozná pravidlá cestnej premávky a veľakrát nevedia, kto komu má dať prednosť. Ďalším faktorom je aj arogancia vodičov, ktorí si myslia, že keď majú väčšie a silnejšie auto, tak ich ostatný vodiči pustia.