Určite to poznáte aj vy. Pocit nevyspania sa, únavy, nervozity a často aj bolesti, ktorý je spôsobený nie práve ideálnymi podmienkami na spánok. Síce si mnohí myslia, že niečo zlé musí byť s posteľou, problém je takmer s určitosťou ukrytý v matraci. Práve on totiž tvorí samotné lôžko a jeho vlastnosti ovplyvňujú kvalitu spánku. Aké nedostatky spôsobujúce neplnohodnotný spánok môže ukrývať váš starý matrac?
Preležanie
Ak na svojom matraci spávate už dlhé roky, jeho materiál je už čiastočne znehodnotený. Jednak tlakom, tak aj potom, ktorý spúšťa mnohé procesy spôsobujúce degeneráciu materiálu. Zvýšená záťaž na špecifické miesto matracu v kombinácií s agresívnym účinkom potu často ústi až do preležania matracu. Teda vytvárajú sa na ňom rôzne nerovnosti a deformácie, ktoré spôsobujú zlé uloženie tela, jeho neprirodzenú polohu, z čoho vyplýva neschopnosť sa vyspať plnohodnotne a bolesť. Tá sa najčastejšie prejavuje v oblasti krčnej a krížovej chrbtici. Ak ste spozorovali preležané oblasti na svojom matraci, porozmýšľajte o jeho výmene za nový.
Nesprávna veľkosť matracu
Síce veľkosť matracu mnohí nepovažujú za podstatnú, opak je pravdou. Najmä u ľudí s vyššou telesnou výškou. Tým štandardné matrace (90krát200) jednoducho nestačia a potrebujú matrace s predĺžením. Prečnievajúce nohy totiž znižujú komfort a môžu byť dôvodom bolestí kolien či dokonca syndrómu nepokojných nôh. Takisto kvalitu spánku znižuje aj veľmi úzka spacia plocha, najmä v manželských posteliach. Do manželskej postele možno ako najmenšie použiť matrace (160krát200). Ak spávate sám a štandardné lôžko je vám priúzke, potom zas preferujte matrace (140krát200).
Nevhodná tvrdosť
O tvrdosti matracov ste už zaručene čítali. Tu platí jednoduché pravidlo – čím je vyššia telesná hmotnosť, tým by mal matrac vytvárať väčšiu oporu, a teda byť tvrdší. Ak je však tvrdý až príliš, prejaví sa to najskôr bolesťou v oblasti kĺbov. Príliš mäkký matrac na seba zas upozorní bolesťou chrbtice.
Facebook Comments