Las Vegas – známe ako “mesto hriechu” – ožilo deviateho januára tohto roku známym svetovým veľtrhom spotrebnej elektroniky CES. Prezentovali sa na ňom svetoví výrobcovia našich toľko prepotrebných pomocníkov, ako sú mobilné telefóny, notebooky, tablety, playstationy, hodinky, automobilové obrazovky apod. V našom článku sa pozrieme na prvú spomínanú skupinu.
Staré známe príslovie vraví, že “čert nikdy nespí”. Tým čertom by sme v dnešnom ponímaní s pokojom mohli označiť moderné technológie, ktoré nás neustále dokážu prekvapovať a posúvať hranice možného do nekonečných diaľav. Presvedčili sme sa o tomto fakte aj na základe toho, čo vystavovali výrobcovia mobilov tento rok v Las Vegas.
CES (Consumer Electronics Show) doslova žiaril, podsúval potencionálnym zákazníkom novinky zo sveta mobilov. A to si zoberte, že výrobcovia na veľtrhu CES väčšinou svoje vlajkové lode prezentujú samostatne a v neskoršom termíne, aby tak nezapadli v množstve ostatných noviniek. Najmä veľtrh v Barcelone je pre mnohých z nich zaujímavý.
Aj nenápadní výrobcovia mali čo ponúknuť
Cenovo prijateľné mobilné telefóny pre široké masy. Tak nejako by sa dalo charakterizovať motto amerického veľtrhu spotrebnej elektroniky. Je zaujímavé, že niektorí výrobcovia, ktorí nepatria k svetovým lídrom v tomto segmente mali taktiež čo ponúknuť.
Napríklad japonská značka Sony predviedla nástupcu svojej úspešnej rodiny smartfónov XZ1 Compact, XZ1 a XZ Premium. A v čom mimo iného spočíva jeho nóvum? No v bezrámovej konštrukcii a zmenou pomeru uhlopriečky displeja. Je pravdou, že mnohé zo zmien sú nanútené tlakom verejnosti a to bez nejakého praktického úžitku.
A čo ukázal čínsky Huawei? Ten je známy faktom, že sa mu doposiaľ nejako nepodarilo úspešne doplávať na americkú pevninu. No tentokrát zobral krajinu indiánov doslova útokom. Pokúsil sa ohúriť návštevníkov smartfónom Mate 10 a o niečo lacnejšími modelmi Honor.
Najmä Honor 7X sa bude snažiť získať si srdcia zákazníkov v tomto roku. Veď preto s ním výrobca na veľtrh aj prišiel. Do pozornosti však dávame fakt, že nebude dostupný v našich končinách, čo tak trošku popiera kategóriu mobilných telefónov pre masy. Honor taktiež po vzore Sony zmenil pomer uhlopriečky obrazovky a vôbec, telefón pôsobí veľmi kompaktne vďaka bezrámovej konštrukcii.
Nielen Huawei sa pokúsil obmäkčiť srdcia nerozhodných zákazníkov. Aj taký TCL, známy výrobou telefónov Alcatel a BlackBerry. Uviedol niečo, čo od neho jeho fanúškovia dávnejšie očakávali – “svoj” smartfón schopný porovnania s lídrami. Vlastne neuviedol, ukázal len ich novú farbu nazývanú Keyone. Uvidíme ako si budú telefóny v takomto balení viesť v číslach predajnosti.
Výrobcovia z Južnej Kórei vždy splnia priania zákazníkov
Poďme od Číňanov k južným Kórejcom. Gigant Samsung ukázal svoj Galaxy 8, čo už samozrejme nepredstavuje lacnú záležitosť, ale napríklad u nás je rada Galaxy veľmi populárna, takže nakoniec, prečo nie.. A8 predstavil jeho výrobca ešte v starom roku, takže nejaké to jeho renomé už má za sebou. Väčšia verzia A8, A8+ pôsobila naozaj majestátnym dojmom. No už menej majestátne zapôsobí správa, že sa zatiaľ na náš trh nechystá.
Iná kórejská značka – LG – predstavila svoje taktiež bezrámčekové modely G6 a Q6. Očakával sa aj V30 G7, no priaznivci sa ho zatiaľ ešte nedočkali. Spoločnosť vystavovala iba jeho luxusnejšiu verziu – Signature Edition. Bezrámčekový ošiaľ postihol aj túto značku, my si len želáme aby sa dostal aj do lacnejších verzií smartfónov.
Niektoré spoločnosti by ste na veľtrhu naozaj nečakali
Predstavte si takú jednu zaujímavosť, že smartfóny vyrába aj Polaroid. Jeden z nich nedostal nijaký špeciálny názov, iba prosté pomenovanie: “Smartfón s päť a pol palcovou obrazovkou.” Tradičné fotoaparáty vyrába Polaroid dodnes. Azda kvôli sentimentu, alebo rarite – ktovie…?
A čo také giganty ako napríklad Apple? Tak o ňom je známe, že vytrvalo ignoruje spájanie s lacnou ázijskou konkurenciou a tak si prezentáciu svojich výrobkov organizuje podľa svojej filozofie. Nakoniec, má na to právo – medzi zákazníckou obcou si svojimi produktmi spravil celkom slušné renomé.
Dôležité je aj to, čo ľudským očiam zostáva skryté
Aby sme ale neustrnuli pri mobilných telefónoch ako takých, povedzme si niečo aj o ich komponentoch, ktoré by mohli stáť za vašu pozornosť. Napríklad veľký posun zaznamenali procesory od spoločnosti Nvidia a návštevníci ich mohli v Las Vegas obdivovať.
Iný výrobca procesorov Qualcomn predstavil procesor Snapdragon 845, určený pre tie najvýkonnejšie smartfóny. S ním sa vlastne mali možnosť zoznámiť návštevníci veľtrhu.
Keď už hovoríme o častiach, resp. komponentoch mobilného telefónu, spomeňme takú jednu zaujímavosť akou je čítačka odtlačku prsta. Tá je zabudovaná priamo v displeji telefónu. Na prekvapenie s touto novinkou prišla firma Vivo – aj keď v rámci spolupráci so spoločnosťou Synaptics.
Uvažuje sa, že toto povolenie k užívaniu telefónu bude úspešnejšie než rozpoznávanie ľudskej tváre. To je dané špičkovou technológiou, ktorá dokáže detailne zosnímať a rozoznať váš odtlačok. A keďže vieme, že pravdepodobnosť dvoch totožných odtlačkov sa prakticky rovná nule, táto “vychytávka” naozaj môže ašpirovať na jednu z tohtoročných senzácii.
Drony vám spravia to najoriginálnejšie selfíčko
Nakoniec sa musíme zmieniť o niečom, čo zaujme snáď každého puberťáka. Takzvaný “selfie minidron”, od spoločnosti AEE so štyrmi vrtuľkami, vám spraví tú správnu podobizeň, ktorú si potom umiestnite na každý jeden váš profil. Minidron sa jednoducho pripne na váš mobil a za jeden let vám spraví štyri až päť fotografií. Dosah tohto minidronu je okolo štrnástich metrov, takže v obývačke opatrne.
Tohtoročný veľtrh spotrebnej elektroniky v Las Vegas priniesol naozaj mnoho zaujímavého a my by sme potrebovali niekoľkonásobne viac priestoru, než aký máme v tomto článku. Ale ktovie, možno sa k téme horúcich noviniek v oblasti spotrebnej elektroniky ešte niekedy vrátime.
Facebook Comments